- Strajk z 1956 roku był spontanicznym ruchem, o którym nie informowano w tradycyjnych poznańskich mediach - opowiada Agnieszka Urbańska z Oddziału Zbiorów Specjalnych BU. - Jednym z powodów były trwające w tym czasie Targi Poznańskie, władze miasta robiły wszystko, aby zagraniczni goście nie dowiedzieli się o tym, co dzieje się w mieście – dodaje.
Z okazji 68. rocznicy poznańskiego czerwca odwiedziliśmy Pracownię Dokumentów Życia Społecznego przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, w której znajduje się część historii naszego miasta.
– Pamiątki, które można zaobserwować pochodzą z 1981 roku, były przygotowane na 25. rocznicę poznańskiego czerwca - wyjaśnia Agnieszko Urbańska. - Oprócz przypinek w zbiorach znajdują się popularne plakaty Pawła Udorowieckiego oraz szeroka dokumentacja fotograficzna z uroczystego odsłonięcia pomnika znajdującego się przy placu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mimo trwającego komunizmu sukcesem było obchodzenie na tak szeroką skalę 25. rocznicy protestu – dodaje.
fot. Martyna Płaczek