Data publikacji w serwisie:

Prof. Anna Wolff-Powęska laureatką nagrody im. Marii Wawrykowej

We wtorek, 9 lipca, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagrody im. Marii Wawrykowej prof. Annie Wolff-Powęskiej. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową za szczególne osiągnięcia w ramach polsko-niemieckiego dialogu podręcznikowego. – Jestem ogromnie wdzięczna, szczęśliwa, ale jednocześnie trochę zakłopotana, ponieważ otrzymują nagrodę za to, co było moją pracą, obowiązkiem. Ale nie ukrywam, że było też pasją, radością i dostarczało wiele satysfakcji – mówiła prof. Anna Wolff-Powęska.

Laudację na cześć prof. Anny Wolf-Powęskiej wygłosiła prof. Violetta Julkowska – Przewodnicząca polska Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

– Profesor dla wielu z nas jest autorytetem naukowym i moralnym, nie tylko z racji wiedzy i doświadczenia, ale dlatego, że z ogromną odwagą cywilną podejmuje tematy trudne, często przez innych przemilczane i pomijane, a istotne dla jakości życia społecznego i obywatelskiego. Za nami lata próby, kiedy teksty Pani Profesor niosły poczucie sensu i nadziei, były głosem przywracającym znaczenie słowom i nadającym racjonalny wymiar ocenianym wydarzeniom - powiedziała prof. Violetta Julkowska.

Prof. Anna Wolf-Powęska jest profesorem nauk humanistycznych, specjalistką w zakresie stosunków polsko-niemieckich, w latach 1990–2004 była dyrektorką Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Europejską Nagrodą Obywatelską oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrodą KLIO za książkę “Pamięć – Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945–2010)”. W latach 2007-2013 roku była pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Komisja została utworzona w lutym 1972 r. pod egidą Komitetów ds. UNESCO w obu krajach. Stawia sobie za cel powiększanie szkolnej wiedzy o historii krajów sąsiednich jak również stosunków polsko-niemieckich oraz uwrażliwianie na kwestię różnych rodzajów pamięci w tym obszarze. Współzałożycielką Komisji była Maria Wawrykowa, która przeżyła obóz w Auschwitz a po wojnie studiowała historię. Od 1975 roku była profesorem historii na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizowała się w historii Niemiec oraz w stosunkach polsko-niemieckich XIX wieku. Od jej śmierci w 2006 roku Nagroda Komisji Podręcznikowej nosi jej imię

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048