Data publikacji w serwisie:

Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit!

1 października 2024 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki.

- Od kilku miesięcy w przestrzeni publicznej pojawiają się niepokojące informacje dotyczące polskiej nauki i polskich uczelni - mówiła Rektorka UAM, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, w inauguracyjnym przemówieniu. Pani Rektor przywołała sprawę Collegium Humanum, aferę wizową, protesty związane z akademikami, wojnę w Strefie Gazy, problemy związane z NCBiR, niejasny status certyfikatów oraz kwestię tzw. drop-outu studentów.  - To tematy, które niepokoją środowisko akademickie, ale i budują stronniczy obraz szkolnictwa wyższego. Co najbardziej niepokojące: obraz ten wpływa także na decyzje rządzących, czego najlepszym przykładem jest kwestia wiz studenckich - dodała. Rektorka w swoim wystąpieniu przywołała też wyzwania, wobec których rola uczelni staje się kluczowa. - Wojna w Ukrainie, która wydawała się niemożliwa w XXI-wiecznej Europie, przypomina o kruchości pokoju i demokracji. Katastrofalne powodzie, pożary i susze na całym świecie krzyczą o pilnej potrzebie działań w obliczu zmian klimatycznych. Spora część młodych ludzi zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowia psychicznego - podkreślała prof. Bogumiła Kaniewska. Jej zdaniem to w murach uniwersytetów rodzą się idee, które mają moc zmieniania świata. To tutaj kształcą się nie tylko specjaliści w swoich dziedzinach, ale przede wszystkim świadomi obywatele globalnej wioski.

Zwracając się do studentek i studentów, doktorantek i doktorantów apelowała o wykorzystanie jak najlepiej czasu studiów: - Pamiętajcie, że wiedza to nie tylko zbiór faktów, ale przede wszystkim umiejętność krytycznego myślenia. To zdolność do empatii i zrozumienia różnorodności świata. To odwaga, by marzyć i determinacja, by te marzenia realizować. Nie kształcicie się po to, by obserwować zmiany rzeczywistości, lecz po to, by je inspirować i realizować - przypominała zebranym w Auli najmłodszym członkom akademickiej społeczności.

Zdaniem Pani Rektor u progu nowego roku akademickiego, nie można ignorować wyzwań, przed którymi stoi polska nauka. - Finansowanie badań i edukacji wyższej w naszym kraju wymaga głębokiej refleksji i strategicznego planowania. (...) W tym kontekście nasza odpowiedzialność jako naukowców, edukatorów i administratorów staje się jeszcze większa. Musimy nie tylko mądrze zarządzać dostępnymi środkami, ale także aktywnie poszukiwać nowych źródeł finansowania i innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam konkurować na globalnej arenie naukowej. Jednocześnie – nie tylko jako rektorka UAM, ale i przewodnicząca KRASP - apeluję do decydentów i całego społeczeństwa o docenienie roli nauki i edukacji wyższej w budowaniu przyszłości naszego kraju. Nauka i edukacja to nie koszty. To inwestycja w przyszłość, w innowacje, w konkurencyjność naszej gospodarki i w jakość życia nas wszystkich. To właśnie w trudnych czasach rodzą się najbardziej przełomowe idee - mówiła Rektorka prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska w swoim przemówieniu.

Podczas inauguracji prof. dr hab. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, wybitna specjalistka w zakresie teorii prawa, teorii i polityki tworzenia prawa, zasad redagowania tekstów prawnych oraz problematyki państwa prawa otrzymała Medal Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis - Kieruję słowa podziękowania za lata działalności na naszej Uczelni. Nieustannie pozostaje Pani dla nas autorytetem jako człowiek prawy i nauczyciel akademicki, niestrudzenie dbający o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń. Życzę, by energii i sił do dalszej działalności nigdy Pani nie zabrakło - mówiła Rektorka do Nagrodzonej.

Wykład inauguracyjny pt. “Astronomiczna wskazówka: przesilenie letnie synchronizuje reprodukcję drzew w Europie” wygłosił prof. UAM dr hab. Michał Bogdziewicz.

Inauguracji towarzyszyła Immatrykulacja studentów I roku, wręczono także doroczne nagrody dla najlepszych dydaktyków

Praeceptor Optimus dla trzykrotnego laureata nagrody dydaktycznej Praeceptor Laureatus otrzymali:

  • dr Katarzyna Remiszewska z Wydziału Anglistyki,
  • dr Elżbieta Dziurewicz z Wydziału Neofilologii,
  • dr Joanna Urbańska z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki.

Praeceptor Laureatus dla najlepszego dydaktyka otrzymali:

  • mgr Ewa Olszewska z Wydziału Anglistyki,
  • dr Roman Czarnowski z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.
  • prof. UAM dr hab. Alina Mądry z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa,
  • prof. UAM dr hab. Michał Pawleta z Wydziału Archeologii,
  • prof. UAM dr hab. Iwona Sobkowiak-Tabaka z Wydziału Archeologii,
  • prof. dr hab. Marlena Lembicz z Wydziału Biologii,
  • prof. UAM dr hab. Błażej Gierczyk z Wydziału Chemii,
  • mgr Anna Stanik z Wydziału Etnolingwistyki,
  • dr Piotr Pławuszewski z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej,
  • prof. UAM dr hab. Tomasz Rzepiński z Wydziału Filozoficznego,
  • prof. dr hab. Gotard Burdziński z Wydziału Fizyki,
  • dr Tomasz Sowada z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej,
  • prof. dr hab. Krzysztof Marchlewicz z Wydziału Historii,
  • dr Rafał Jaworski z Wydziału Matematyki i Informatyki,
  • dr Krzysztof Piotrowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych,
  • dr Adam Soćko z Wydziału Nauk o Sztuce,
  • dr Krzysztof Duda z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa,
  • dr Justyna Duch-Adamczyk z Wydziału Neofilologii,
  • prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu,
  • dr Jędrzej Jerzmanowski z Wydziału Prawa i Administracji,
  • dr Michał Wyrwa z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki,
  • dr hab. Przemysław Nosal z Wydziału Socjologii,
  • dr Marta Kędzia z Wydziału Studiów Edukacyjnych,
  • dr Katarzyna Pawelczak z Wydziału Studiów Edukacyjnych,
  • dr Przemysław Zgórecki z Wydziału Teologicznego,
  • dr Mieszko Ciesielski z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie,

Wręczono także Medale UAM dla wyróżniających się absolwentów oraz nagrody dla najwybitniejszych studentów.  Studencki Laur w tym roku otrzymali: Jan Wójcik z Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Kacper Kos z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili Senatorowie: Waldy Dzikowski, Grzegorz Fedorowicz, Rafał Grupiński, Adam Szejnfeld, Waldemar Witkowski i Wojciech Ziemniak. Obecne były także Władze Województwa, Kościelne, Powiatu i Miasta: Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski Arcybiskup dr Wojciech Polak, Metropolita Poznański Arcybiskup dr Stanisław Gądecki, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wicestarosta Powiatu Poznańskiego Tomasz Łubiński, z-ca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Obecna była również prof. dr hab. Hanna Suchocka – Prezes Rady Ministrów w latach 1992-1993.  Na Inaugurację przybyli również Rektorzy Uczelni Publicznych Miasta Poznania, byli Rektorzy UAM oraz Prorektorzy uczelni z KRASP, uczelni publicznych Wielkopolski i wiceprezydentka Uniwersytetu Viadrina prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast. Obecni byli także członkowie Rady Uczelni oraz wielu innych znakomitych Gości.

Obejrzyj transmisję z inauguracji

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048