Radio Meteor zwycięzcą w plebiscycie Pro Juvenes

Radio Meteor, uniwersytecka rozgłośnia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zostało nagrodzone jako najlepsze medium studenckie w Polsce podczas gali Pro Juvenes w Warszawie. To pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla medium studenckiego z UAM.

Odbywający się corocznie od 2013 roku konwent Pro Juvenes organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa poświęcona jest wyłanianiu najlepszych stowarzyszeń, kół oraz samych studentów, którzy w danym roku wyróżnili się na arenie działalności studenckiej w Polsce. Nagrody wręczane są w kilku kategoriach, m.in. Studencki Projekt Roku, Kultura Studencka czy Najlepszy Student Sportowiec. W doborze kandydatów w kategorii Media Studenckie, komisja parlamentu kierowała się takimi kryteriami jak dziennikarska rzetelność, liczba publikacji dotycząca spraw studenckich, różnorodność materiałów, działanie na rzecz budowania wspólnoty akademickiej oraz promowanie aktywności wśród studentów. W tym roku, podczas wieczorowej gali w auli Politechniki Warszawskiej, prestiżową nagrodę otrzymało Radio Meteor.

Radio Meteor funkcjonuje na UAM od 2012 roku. Nadające przez Internet radio mieści się na Wydziale Fizyki na Kampusie Morasko w Poznaniu, czerpiąc nazwę od leżących w pobliżu kampusu jezior pometeorytowych. W skład redakcji wchodzi ponad 200 członków, którzy dzięki radiu mogą stawiać pierwsze kroki w dziennikarstwie, w ramach działalności 10 działów (nie tylko dziennikarskich – członkowie działają również m.in. w działach promocji, emisji czy fotografii). Radio Meteor w drodze głosowania pokonało m.in. studenckie telewizje Uniwersytetu Warszawskiego, AGH w Krakowie czy Politechniki Warszawskiej. To pierwsze tego typu wyróżnienie dla studenckiego medium z Poznania.

- Myślę, że 7 lat temu, gdy Radio Meteor miało swój początek, kiedy Cyryl Skiba, nasz założyciel, po raz pierwszy poprowadził audycję radiową w Radiu Meteor, mieszczącym się przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mało kto w ogóle spodziewał się (...), że 7 lat później będziemy mogli odebrać tak znamienitą nagrodę, tak znamienite wyróżnienie. Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim radiowcom, wszystkim dziennikarzom, którzy nieodpłatnie wykonują swoją pracę realizując swoje pasje. Jest to ponad 200 osób – tylu członków liczy nasza redakcja. (...) Chciałbym podziękować organizatorom i redaktorom. To wielka sprawa dla mediów studenckich – powiedział podczas odbierania wyróżnienia redaktor naczelny Radia Meteor, Paweł Jonik.

Fot. Radio Meteor/materiały prasowe.

Agnieszka Książkiewicz