Data publikacji w serwisie:

Rekordowe zainteresowanie konkursem architektonicznym UAM i SARP

Makieta DS Jowita.

62 pracownie architektoniczne są zainteresowane konkursem urbanistyczno – architektonicznym na budowę lub przebudowę domu studenckiego Jowita wraz z funkcjami towarzyszącymi. Ogłoszony przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, konkurs o charakterze studialno – realizacyjnym cieszy się rekordowym zainteresowaniem, przyciągając uwagę kilkudziesięciu pracowni i biur projektowych z Polski oraz  Niemiec, Francji, Hiszpanii i Łotwy.

– W tej chwili trwa pierwszy etap konkursu, w ramach którego odbyły się m.in. dwie wizje lokalne w obiekcie, odpowiedziałem na 23 wnioski i pytania od uczestników. Pierwsze posiedzenie Sądu Konkursowego, którego zadaniem będzie wyłonienie sześciorga finalistów zakwalifikowanych do drugiego etapu, odbędzie się w ostatnich dniach czerwca. Wraz z wynikami zostaną sformułowane szczegółowe wytyczne do uwzględnienia przez architektów na dalszym etapie prac – mówi sekretarz Sądu Konkursowego Mikołaj Stępień.

Uczestnicy drugiego etapu opracują uszczegółowione koncepcje architektoniczne oraz makiety, które zostaną wkomponowane w przygotowany wcześniej model otoczenia. - Pozwoli to na obiektywną ocenę zaproponowanych rozwiązań przestrzennych i wybór pracy, która najlepiej odpowiada na postawione przed konkurującymi zadanie – mówi Marek Sobczak zastępca kanclerza UAM ds. technicznych. Zdobywcy I, II i III miejsca oraz trzech wyróżnień zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w trybie Zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej na podstawie Pracy konkursowej i świadczenia Nadzoru Autorskiego.

Termin składania prac drugiego etapu upływa 26 września. Następnie Sąd Konkursowy zajmie się wnikliwą analizą i oceną złożonych prac zgodnie z wieloaspektowymi kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu. – Ocenie podlegać będą m.in. walory estetyczne i architektoniczno- urbanistyczne, ekonomia proponowanych rozwiązań projektowych, ale także sposób zapewnienia dostępności obiektów oraz zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych – mówi przewodniczący Sądu Konkursowego prof. inż. arch. Piotr Marciniak – znawca i badacz architektury polskiego modernizmu.

Ogłoszenie wyników planowane jest na 17 października 2025 roku.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048