Rozstrzygnięto konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie

Już po raz dwudziesty Miasto przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych. W tym roku nagrody odebrało 14 młodych naukowców, w tym kilka osób z UAM.
Wyniki ogłoszono oficjalnie w poniedziałek, 24 czerwca, w Sali Białej Urzędu Miasta - nagrody wręczyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Do konkursu co roku mogą być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji Poznania jako silnego ośrodka naukowego. W tym roku wpłynęło 111 prac: 58 doktorskich i 53 magisterskich.

- Państwa prace są niezmiernie różnorodne, ale we wszystkich widać dużą ciekawość i dyscyplinę naukową - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Bardzo cieszy mnie to, że wiele z nich ma bezpośrednie przełożenie na nasze miasto. To już 20. edycja konkursu, do którego od zawsze przywiązujemy naprawdę dużą wagę. Gratuluję wszystkim nagrodzonym.

Prace oceniła kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki urzędu miasta, Rady Miasta Poznania oraz poznańskich uczelni.

- Dziękuję Kapitule, ponieważ stanęło przed nią, jak zawsze zresztą, zadanie szczególnie trudne - podkreślał Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. -  Dziedziny, które reprezentują laureaci, są tak różne, że porównanie ich może być karkołomne, ale Kapituła zawsze staje na wysokości zadania. Tak też było i tym razem - to dzięki niej przeprowadzenie tego konkursu było w ogóle możliwe.

Kapituła nagrodziła i wyróżniła łącznie 14 prac, z takich dziedzin, jak: nauki ścisłe i przyrodnicze (biotechnologia, technologia chemiczna), nauki społeczne (ekonomia), nauki inżynieryjno-techniczne (architektura krajobrazu, informatyka i telekomunikacja), nauki humanistyczne (filologia polska), nauki medyczne i nauki o zdrowiu (farmacja), sztuka (sztuki muzyczne).

Kapituła przyznała:

trzy równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 14 tys. zł. w kategorii prac doktorskich,
trzy równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 7 tys. zł. w kategorii prac magisterskich,
cztery wyróżnienia w wys. 5 tys. zł w kategorii prac doktorskich,
cztery wyróżnienia w wys. 2,5 tys. zł w kategorii prac magisterskich.
Łącznie we wszystkich dotychczasowych dwudziestu edycjach nagrodzono i wyróżniono już 274 prace.

Konkurs to jeden z przykładów współpracy Miasta ze środowiskiem akademickim. Miasto pragnie w ten sposób włączać młode talenty w działania na rzecz Poznania oraz promować ich osiągnięcia naukowe.

Więcej informacji na stronie: poznan.pl/studia.

Nagrodzone prace doktorskie z UAM

Włodzimierz Czepa, "Synteza i funkcjonalizacja materiałów niskowymiarowych oraz ich zastosowanie w wysokowydajnych superkondensatorach". Promotor: prof. dr hab. Artur Ciesielski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii
Tematyką pracy są poszukiwania nowych materiałów do magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu energetycznego oraz zwiększającego się zapotrzebowania na odnawialne źródła energii oraz przechowywanie i dystrybucję czystej energii.

Nagrodzone prace magisterskie z UAM

Julia Ostapowicz, "Znaczenie hydroksylaz prolinowych w patogenezie płaskonabłonkowego nowotworu głowy i szyi". Promotorka: dr Agnieszka Rawłuszko-Wieczorek, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydział Medyczny.
Praca ma bardzo duże walory poznawcze oraz praktyczne, ale również w sposób bezpośredni nawiązuje do Poznania jako ośrodka specjalizującego się w Polsce w leczeniu chorych z nowotworami głowy i szyi. Praktyczne zastosowanie otrzymanych wyników badań wymaga współpracy z innymi jednostkami naukowymi w Wielkopolsce, co może zaowocować wzmocnieniem konkurencyjności regionu poprzez tworzenie lokalnego partnerstwa.

Łukasz Skrobała, "Tyrteusz w Poznaniu. Działalność publicystyczna Karola Balińskiego w latach 1848-1851". Promotor: prof. dr hab. Zbigniew Przychodniak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej.
Pracę cechuje ciekawa narracja, jest oparta o bardzo reprezentatywną literaturę przedmiotu.  Autor znakomicie porusza się po podejmowanych zagadnieniach, a jego analizy i interpretacje są dobrze uzasadnione. Praca wpisuje się bardzo dobrze w ideę konkursu - jej bohaterem jest bowiem nie tylko przybyły z Królestwa Polskiego poeta, konspirator i publicysta Karol Bagiński, ale także Wielkopolska na przełomie epoki romantyzmu i pozytywizmu. Praca ta, z uwagi na jej walory naukowe, stanowi ważny przyczynek do zrozumienia kulturowego i społeczno-politycznego krajobrazu Wielkopolski w okresie, gdy Karol Bagiński tam przebywał.

fot. Agata Kotowska

Przemysław Stanula