Po pomnikach-ławeczkach prezentujących założycieli Wszechnicy Piastowskiej przyszedł czas na uhonorowanie studentów. Ławeczka prezentująca studenta i studentkę stanęła przed DS „Hanka” przy al. Niepodległości. Jej podłoże wykonano z szarego, polerownego granitu strzegomskiego, odlew powstał z brązu. Studentka trzyma w ręku laptop, student książkę, na której widnieje cytat. Są to słowa pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Heliodora Święcickiego, które kierował właśnie do studentów: „Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich”.
- Uniwersytet to nie tylko profesorowie. Uniwersytet to studenci – mówi JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. – Bardzo zależało mi, aby za pomocą tych pamiątkowych, związanych ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego ławeczek, uhonorować oprócz ojców założycieli także studentów. Od początku tworzyli nasz Uniwersytet, stanowią jego fundament. Bo uczelnia to wspólnota profesorów i uczonych przez nich studentów. Pomysł uhonorowania założycieli ławeczkami-pomnikami zrodził się już w poprzednich kadencjach, bo te pierwsze ławeczki były stawiane na 90-lecie Uniwersytetu – dodaje Rektor.
Fundatorem ławeczki jest Fundacja UAM. - Doprowadziliśmy do końca zamysł, który powstał 10 lat temu – mówi Prezes Fundacji, prof. Jacek Guliński. – Właśnie ta ławeczka jest wisienką na torcie w całej serii ławeczek. Odwołuje się do teraźniejszości, ale też zwraca się ku przyszłości. To studenci są solą tego uniwersytetu i im też należy się, w takiej architektonicznej formie, uwaga. Miejsce idealnie do tego pasuje – dodaje prof. Guliński.
Lokalizacja pomnika jest nieprzypadkowa. Akademik „Hanka” mieści się w centrum miasta i jest najstarszym poznańskim domem studenckim. - Chcieliśmy ulokować ławeczkę w miejscu pięknym, uczęszczanym przez mieszkańców Poznania, należącym do Uniwersytetu, do całej jego społeczności, bez względu na przynależność wydziałową. To pomnik wszystkich studentek i studentów. Liczę, że pięknie wrośnie w panoramę Poznania jako miasta akademickiego i będzie żył jako miejsce spotkań, pamiątkowych fotografii, miejsce charakterystyczne i lubiane – mówi Prorektor UAM ds. studenckich, prof. Bogumiła Kaniewska.
Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. – Rzeźbiąc tę dziewczynę i chłopaka, bardzo młodych, nie sposób było nie wracać do wspomnień z czasów studenckich, kiedyśmy przeżywali te emocje związane z perypetiami studiowania, ale też budowaliśmy swoją osobowość. Myślę, że uczelnia, obok dyplomu, daje jeszcze coś bardzo ważnego - daje paszport do ciekawego i kreatywnego życia. Starałem się wyrzeźbić coś, co jest niematerialne: rodzące się plany, marzenia, uczucie. Myślę, że właśnie od marzeń wszystko się zaczyna – mówi Roman Kosmala.
- Dla nas studentów to wielki zaszczyt i przyjemność, że poza założycielami uniwersytetu, taką ławeczkę mają także studenci - najliczniejsza i najdłużej istniejąca, zaraz przed profesorami, grupa na naszym uniwersytecie – mówi Joanna Maruszczak, Przewodnicząca Parlamentu Samorządu Studentów UAM. – Kiedy powstawał uniwersytet, mieliśmy tylko książki, teraz używamy również komputerów, więc mamy nadzieję, że połączenie tych dwóch atrybutów będzie ponadczasowe.
Ławeczkę wykonała pracownia rzeźbiarsko-odlewnicza „Garstka Studio” S.C. Piotr Garstka, Andrzej Garstka.
fot. Jagoda Haloszka