Data publikacji w serwisie:

UAM i PCSS utworzyły Konsorcjum Technologii Kwantowych

12 września w Gabinecie JM Rektor UAM, podpisana została umowa pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w sprawie utworzenia Konsorcjum Technologii Kwantowych w dziedzinie Kwantowych Obliczeń, Uczenia Maszynowego i Symulacji. Podstawowym celem Konsorcjum będzie wypracowanie wspólnych ram programowych i organizacyjnych dla podnoszenia kompetencji i upowszechnianie osiągnięć w rozwoju technologii kwantowych i ich zastosowań.

– Umowa z PCSS ma być dla nas okazją do wykorzystania komputerów kwantowych, ale również do prezentacji naszych osiągnięć, czyli kierunku informatyka kwantowa, którego celem jest zdobywanie kompetencji kwantowych, mamy też doskonałe grupy badawcze, które mogą przyczynić się do rozwoju, a także komercjalizacji, czyli spin-offów. Te wszystkie elementy z wiodącym ośrodkiem obliczeń kwantowych w Polsce, stwarzają dla nas ogromną szansę rozwoju – mówił prof. Michał Banaszak, prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką.

Dotychczasowa współpraca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, otworzyła już możliwości rozwoju kompetencji w zakresie wykorzystania technologii kwantowych pracownikom i studentom. Jest to w szczególności możliwe dzięki udziałowi PCSS w europejskich inicjatywach EuroHCP i EuroQCI, gdzie współuczestniczy w rozwijaniu fizycznej infrastruktury europejskich komputerów kwantowych i kwantowo zabezpieczonego Internetu.

– W odniesieniu do zastosowań technologii kwantowych, należy przygotować polskich przedsiębiorców na wykorzystanie kompetencji absolwentów polskich uczelni i jednocześnie dać im możliwość inkubacji produktów ukierunkowanych na szerszy rynek, a tym samym budowania kultury kreowania liderów technologii w gospodarce. Zapewnienie na poziomie krajowym przenikania się technologii kwantowych z innymi technologiami przełomowymi, pozwala przyspieszać potencjalne zastosowania również z zakresie bezpieczeństwa Polski. Przykłady obejmują gromadzenie danych z czujników kwantowych, pomiar czasu, pozycjonowanie i nawigację niezależne od globalnych systemów satelitarnych– wyjaśnia dr inż. Cezary Mazurek, Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN DS. PCSS.

– Jednym z najbardziej krytycznych zasobów w dążeniu do pozycji lidera w rewolucji kwantowej są właśnie kompetencje, które będą decydującym czynnikiem dla rozwoju w tej dziedzinie – mówi prof. Karol Bartkiewicz z Wydziału Fizyki UAM. I dodaje: - W 2023 roku włączono kwalifikacje "Programowanie komputerów kwantowych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, co stwarza szansę na pokrycie rosnącego zapotrzebowania na wysoko specjalizowanych ekspertów w tej dziedzinie. W tym samym roku uruchomiono na UAM kierunek Informatyka Kwantowa, interdyscyplinarny kierunek studiów, łączący w sobie obszary wiedzy z zakresu fizyki i informatyki. Studia te kształcą specjalistów posiadających kompetencje programistyczne i pogłębioną wiedzę w zakresie dziedzin fizyki przygotowanych do wdrażania i rozwijania technologii kwantowych – mówi prof. Bartkiewicz.

fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Przemysław Stanula

4497