UAM na 3 miejscu w Polsce w rankingu widoczności uczelni w sieci

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uplasował się na 3. miejscu w Polsce w rankingu Webometrics (pozycja 589 w rankingu światowym). Webometrics Ranking of World Universities przeprowadzany jest przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas).

Webometrics jest rankingiem uwzględniającym przede wszystkim obecność i rozpoznawalność uczelni w sieci. Celem rankingu Webometrics jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie, wspieranie przedsięwzięć typu Open Access oraz zachęcanie szkół wyższych i naukowców do tego, aby ich obecność w sieci odzwierciedlała stan faktyczny tego, czym się zajmują. Wskaźniki rankingu mierzą również inne działania uczelni, takie jak dydaktyka czy „trzecia misja”. Biorą pod uwagę nie tylko wpływ naukowy działalności uczelni, ale także znaczenie gospodarcze transferu technologii do przemysłu oraz społeczne zaangażowanie.

Przemysław Stanula