Rada Naukowa Dyscypliny Nauki o Sztuce UAM apeluje do Parlamentarzystów RP o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier cennego zabytku rękopiśmiennego ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Jak podkreślają naukowcy, ustawa “pozbawi nasz kraj tego niezwykle cennego zabytku, czyniąc z niego element swoiście pojmowanej polityki międzynarodowej”. Stanowisko Rady poparł w poniedziałek 28 lutego Senat UAM.
“Rada Naukowa Dyscypliny Nauki o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z ogromnym niepokojem przyjęła informację o poselskim projekcie ustawy, która zakłada przejęcie przez Skarb Państwa na drodze wywłaszczenia, a następnie przekazanie Republice Węgierskiej, jednego z najcenniejszych iluminowanych kodeksów w polskich i europejskich zbiorach” - czytamy w stanowisku Rady, a zarazem w treści uchwały Senatu UAM. Jak przypominają naukowcy zajmujący się sztuką, jeden z najcenniejszych iluminowanych kodeksów w polskich zbiorach, piętnastowieczny „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem”, od setek lat związany jest z dziedzictwem historycznym Torunia i Polski.
Uchwała Rada Naukowej Dyscypliny Nauk o Sztuce dostępna jest na stronie: https://wnos.amu.edu.pl/wiadomosci/na-glowna/uchwala-rady-naukowej-dyscypliny-nauki-o-sztuce-w-sprawie-poselskiego-projektu-ustawy-o-przekazaniu-na-rzecz-wegier-cennego-zabytku-rekopismiennego-ze-zbiorow-ksiaznicy-kopernikanskiej