UAM w rankingach

Opublikowano najnowszy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy oraz światowy ranking U.S.News Best Global Universities 2024-2025. W tym ostatnim UAM awansował z 7 miejsca na 4 w kraju, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Na ponad 2 tys. uczeni z całego świata zakwalifikowanych do rankingu U.S News Best Global Universities, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął 935 miejsce.

W tym roku ten ranking uwzględnił 48 uczelni z Polski. Na najwyższych pozycjach uplasowały się Uniwersytet Jagielloński (391 miejsce na świecie), Uniwersytet Warszawski (479), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (839), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (935) i Politechnika Warszawska (946).

W U.S.News Best Global Universities 2024-2025 zostały również opublikowane wyniki dla poszczególnych dziedzin. Najwyższe, 123 miejsce na świecie UAM zajął w dziedzinie Arts and Humanities (wzrost z 229. miejsca), a następnie Geosciences - 424 miejsce, Social Sciences and Public Health - 436 miejsce, Environment /Ecology – 439 miejsce.

Metodologia rankingu została oparta na trzech grupach wskaźników – reputacyjnych, bibliometrycznych i doskonałości naukowej. Najwyższą pozycję UAM zajął na wskaźniku Regional research reputation 116. miejsce na świecie.

Wg rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z trzech najlepszych uniwersytetów w kraju po Uniwersytecie Warszawskiem i Uniwersytecie Jagiellońskim! W zestawieniu wszystkich uczelni UAM zajął 6. miejsce. Wyprzedziły go trzy uczelnie techniczne: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Gdańska.

Opublikowano też Ranking Kierunków Studiów 2024 w którym cztery kierunki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu okazało się najlepszymi w kraju. Są to: archeologia, filologia angielska, filologia polska oraz turystyka i rekreacja.

fot. Martyna Płaczek

Przemysław Stanula