Data publikacji w serwisie:

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Warszawska otrzymają nawet 1 milion dolarów od Google, aby pomóc w budowaniu kadry cyberbezpieczeństwa w Polsce

Dofinansowanie pomoże studentom odkrywać możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa i chronić lokalne organizacje przed cyberzagrożeniami.

Dwie polskie uczelnie, Politechnika Warszawska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, otrzymają znaczące wsparcie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zostały one wybrane przez organizację Virtual Routes do udziału w programie Google.org Cybersecurity Seminar, w ramach którego mogą otrzymać grant w wysokości do 1 miliona dolarów.

Dzięki temu wsparciu obie uczelnie będą mogły stworzyć program cyberbezpieczeństwa dla 1600 studentów z różnych dyscyplin akademickich.

W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Problem ten zaostrza brakująca kadra specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa;  Według UE, już w 2022 roku w naszym regionie brakowało od 260 000 do 500 000 ekspertów w tej dziedzinie. Taki deficyt stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, dlatego konieczne jest inwestowanie w edukację i tworzenie nowych możliwości rozwoju dla przyszłych specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa.

Właśnie w tym celu Politechnika Warszawska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymały znaczące wsparcie w postaci grantu w wysokości do 1 miliona dolarów z programu Google.org Cybersecurity Seminar. Dzięki tym środkom uczelnie wprowadzą do swojej oferty edukacyjnej innowacyjny program seminariów dla studentów zainteresowanych rozwojem w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym. Uczestnicząc w zajęciach, studenci, a przyszli eksperci cyberbezpieczeństwa, będą nie tylko zdobywać wiedzę teoretyczną, ale także wspierać lokalne organizacje społeczne, wzmacniając ich bezpieczeństwo w sieci.

Program Google.org Cybersecurity Seminar prowadzony przez organizację Virtual Routes (wcześniej znany jako European Cyber Conflict Research Incubator CIC) oferuje wybranym uniwersytetom w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce dofinansowanie od Google.org. Celem programu jest zapewnienie studentom szansy na pogłębienie wiedzy i zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dofinansowanie pozwoli uczelniom na stworzenie dla studentów unikalnych możliwości wykorzystania wiedzy w praktyce. Uczestnicy programu będą mogli brać udział w stażach, korzystać z opieki mentorskiej doświadczonych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz uczestniczyć w hackathonach, podczas których będą wspólnie rozwiązywać realne problemy związane z cyberbezpieczeństwem.

- Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w edukację w tym obszarze to budowa bezpieczniejszej przyszłości dla nas i naszego kraju. Grant i współpraca z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza to kolejny projekt realizowany przez Google dla wsparcia rozwoju edukacji cyfrowej i budowy społeczeństwa informacyjnego – powiedziała Magda Kotlarczyk, szefowa Google Polska.

- Politechnika Warszawska stawia na rozwój i innowacyjne metody nauczania wykorzystując nowoczesne technologie. Grant z Google.org wpisuje się w nasze działania w tym zakresie. Jesteśmy przekonani, że projekt będzie stanowił ważny element kształcenia przyszłych ekspertów, którzy będą w stanie sprostać złożonym wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem – powiedział prof. Mariusz Malinowski, prorektor Politechniki Warszawskiej.

- W dobie dynamicznego rozwoju nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, które niosą ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa, borykamy się z poważnym niedoborem specjalistów w tej dziedzinie – powiedział dr Wieland Holfelder, wiceprezes ds. inżynierii, regionalny CTO Google Cloud Security and Sovereignty. - Dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak Google.org Cybersecurity Seminar, które oferują studentom możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i przygotowują ich do wyzwań współczesnego świata. To korzyść dla wszystkich – studenci zyskują cenne doświadczenie, a organizacje społeczne zwiększają swoje bezpieczeństwo w sieci. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać uczelnie w regionie EMEA w budowaniu zróżnicowanej i świadomej wyzwań kadry specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, gotowej do efektywnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

- Cieszymy się, że możemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dzięki realizacji seminariów we współpracy z Google.org nasi studenci będą mogli nie tylko rozwijać swoje kompetencje, tak ważne dla bezpieczeństwa całej Polski, ale także wspierać lokalne społeczności, które potrzebują wsparcia w zakresie ochrony przed cyberatakami. To projekt, który łączy w sobie naukę, praktykę i zaangażowanie społeczne – powiedział prof. dr hab. Michał Banaszak – prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką.

Dofinansowanie udzielone przez Google.org jest częścią szerszego zobowiązania Google do walki z rosnącym zagrożeniem cyberatakami w Europie i na całym świecie. Firma aktywnie współpracuje z uczelniami i instytucjami, inwestując w rozwój talentów i innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych w celu zmniejszenie globalnego deficytu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. W ramach tego typu projektów, realizowanych w całej Europie, Google przeszkolił już 12 milionów osób w zakresie umiejętności cyfrowych, a w 2023 r. uruchomił certyfikowane szkolenia w tym obszarze.

Udział Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w projekcie cyberseminariów, w ramach programu Google.org, jest kolejnym krokiem umożliwiającym kształcenie nowej generacji polskich specjalistów, gotowych zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia współczesny, cyfrowy świat.

Fot. Kamil Kozielewicz / Kreatyw Media

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048