Uroczyste otwarcie European New School of Digital Studies w Collegium Polonicum - cyfryzacja na polsko-niemieckiej granicy

W wirtualnej przestrzeni, w czwartek 22 października br., odbyło się uroczyste otwarcie European New School of Digital Studies (ENS) – wspólnej inicjatywy Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mającej swą siedzibę w Collegium Polonicum w Słubicach. Pierwsi studenci na kierunku Master of Digital Entrepreneurship rozpoczynają naukę w semestrze zimowym 2020/21.

Uroczystość otworzył i poprowadził prof. Jürgen Neyer, dyrektor European New School of Digital Studies: - Jesteśmy dumni, że w dwumieście Frankfurt nad Odrą/Słubice mamy swoją siedzibę. I z przyjemnością podejmujemy wyzwanie, aby przekraczać granice rozumiane w różny sposób - powiedział prof. Neyer.

- European New School of Digital Studies jest symbolicznym ukoronowaniem wieloletniej kooperacji pomiędzy Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Uniwersytetem Europejskim Viadrina - mówiła podczas wydarzenia prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Obie uczelnie zmieniły się przez te wszystkie lata, jednak jedna rzecz jest niezmienna – obopólna wola współpracy - dodała prof. Kaniewska. Swoje słowa pani rektor skierowała także do międzynarodowego grona nowych studentów ENS: - Życzę Wam, aby akademicka przygoda, którą dziś rozpoczynacie, była wspaniałym początkiem Waszego zawodowego sukcesu - powiedziała.

Prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, w powitaniu podkreśliła: - European New School of Digital Studies to powrót do naszych pierwotnych zadań. Umacniamy wspólną międzynarodową rolę pomostu i wznosimy partnerstwo z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na nowy poziom, oferując innowacyjne badania i nauczanie oraz stale oddziałując na region - mówiła.

Wystąpienia w formie nagrań wideo z życzeniami i gratulacjami przekazali: minister ds. nauki Brandenburgii dr Manja Schüle, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz ambasador Francji w Niemczech Anne-Marie Descôtes. Włodarze dwumiasta – nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke i burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak – powitali nowych studentów, profesorów oraz pracowników ENS i zaprosili zespół do wspólnego działania.

Odbyła się także dyskusja panelowa pt.: „The University Worth Fighting For” na temat szans i wyzwań, które cyfryzacja stawia przed nauką i uniwersytetami. Prelegentami debaty byli: dyrektor ds. badań i rozwoju ArtEZ University for the Arts w Holandii dr Nishant Shah, absolwentka Viadriny i założycielka bloga „Future Challenges” Linda Walter oraz prezes idalabu, Agency for Data Science dr Paul von Bünau.

ENS jest wspólnym projektem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego zadaniem jest prowadzenie transdyscyplinarnych badań nad wyzwaniami społeczeństwa cyfrowego. Siedziba ENS znajduje się w Collegium Polonicum w Słubicach.

Otwarcie ENS w Collegium Polonicum to początek nowego rozdziału i kolejny etap rozwoju placówki. Mimo trwającej pandemii zespoły naukowców i współpracowników partnerskich uniwersytetów realizują wspólne projekty, plany i postawione cele.

W tegorocznej rekrutacji do Collegium Polonicum przyjęto blisko 100 studentów.

Dodatkowe informacje: https://europeannewschool.com

Fot. Heide Fest