Od 4 marca 2021 roku na Placu Wolności w Poznaniu można oglądać plenerową wystawę pt. „Po wielkiej wojnie. Nowa Europa 1918-1923” przygotowaną przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (https://enrs.eu) - międzynarodową organizację zajmującą się badaniem historycznej pamięci w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystawa obejmuje ponad 200 archiwaliów - fotografii, dokumentów, filmów i map, a także indywidualnych relacji. Jest próbą podsumowania burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa przedstawia Europę po Wielkiej Wojnie w kontekście międzynarodowym, ułatwiając tym samym lepsze zrozumienie jej znaczenia w procesie kształtowania nowego porządku europejskiego po I wojnie światowej.
- Pierwsza wojna światowa (1914 - 1918) zasadniczo zmieniła oblicze kontynentu. Na gruzach czterech imperiów powstało kilkanaście nowych państw. W wyniku napięć między różnymi, często sprzecznymi interesami, wyłoniła się „Nowa Europa”. Wynik wojny był przez jedne narody postrzegany przede wszystkim jako wielka tragedia, dla innych był to punkt kulminacyjny w walce o niepodległość. Wszyscy oni jednak stanęli przed wyzwaniem powojennej odbudowy i modernizacji podejmowanych w cieniu nie tylko procesów przemian politycznych, ale także społecznych, gospodarczych i kulturowych - czytamy na stronie internetowej poświęconej wystawie https://enrs.eu/publication/after-the-great-war-exhibition-catalogue-pl
Wystawa prezentowana była już w wielu europejskich miastach od Verdun po Sarajewo. O jej charakterze mówi prof. Jay Winter, historyk z Yale University, w krótkim materiale: https://enrs.eu/video/after-the-great-war-a-new-europe-1918-1923-exhibition-an-invitation-from-prof-jay-winter.
W związku z wystawą, wydarzenia towarzyszące przygotował Wydział Nauk o Sztuce UAM. Będą to specjalne spoty z udziałem naukowców, planowany jest także międzynarodowy panel dyskusyjny. Szczegóły już wkrótce.
Wystawę można oglądać na Placu Wolności przez ponad miesiąc, do 13 kwietnia 2021 roku.