Data publikacji w serwisie:

Wielkie Czytanie Ballad i romansów

Zamykając obchody Roku Romantyzmu Polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zapraszamy na Wielkie Czytanie „Ballad i romansów”.

W piątek 18 listopada o godz. 12.00 w Sali Lubrańskiego (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1), zabrzmią strofy z pierwszego wydania tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza z 1822 roku. Wiersz „Romantyczność” usłyszymy w interpretacji rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej. Wśród zaproszonych gości są także pisarka Joanna Jodełka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Kamińska a także troje finalistów konkursu recytatorskiego „Ballady i romanse od_nowa”. Wystąpią również uczniowie i nauczyciele z liceów ogólnokształcących z Poznania, Konina i Chojnic oraz przedstawiciele środowiska akademickiego UAM, ogółem 36 osób.

Podczas spotkania usłyszymy także recytacje aktorów z Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru Starego w Krakowie. O Balladach i romansach – czytanych dzisiaj opowie prof. Krzysztof Trybuś, kierownik Zakładu Literatury Romantyzmu Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Wielkiemu Czytaniu towarzyszyć będą wystawy: „Za/świat Ballad Adama Mickiewicza”  (przed Salą Lubrańskiego) oraz Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu”(w holu Collegium Minus).

Ponadto tego dnia można będzie wziąć udział w grze miejskiej przygotowanej przez Muzeum UAM „Przechadzki z Adasiem. Adam Mickiewicz – nasz Patron”. Karty do gry będą do pobrania na stanowisku Muzeum UAM w holu Collegium Minus. Na udział w grze należy przeznaczyć 60-90 minut, a akcja rozgrywa się w ścisłym centrum miasta.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048