Data publikacji w serwisie:

Wieniawskiego 3 z nową historią

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na renowację willi przy ulicy Wieniawskiego w Poznaniu.

11 września Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyłonił zwycięzcę konkursu na projekt przebudowy budynku przy ul. Wieniawskiego 3 i obiektów jej towarzyszących wraz z zagospodarowaniem terenu dla potrzeb Instytutu Historii Sztuki oraz Wydziału Nauk o Sztuce UAM. Pierwsze miejsce zdobyła praca przygotowana przez SPA Biuro Projektów Spółka z o.o. Spółka komandytowa.

Projekt zakłada pomieszczenie w willi sal dydaktycznych, przestrzeni socjalnej dla studentów, biur Wydziału Nauk o Sztuce, gabinetów dla pracowników Instytutu Historii Sztuki. Ponadto zagospodarowanie terenu wokół willi w formie dekoracyjnego i rekreacyjnego ogrodu. W malowniczym budynku dawnej zwierzętarni zostanie umieszczona czytelnia i część księgozbioru, którego pozostała partia znajdzie się w podziemnych magazynach.

- Wszystko to zarazem przy poszanowaniu zabytkowego charakteru budynku i wykorzystaniu elementów jego oryginalnego wyposażenia. Mam nadzieje, że ten odnowiony zespół budynku, położony w najbliższym sąsiedztwie innych, wspaniałych historycznych budynków to będzie „perełka” śródmiejskiej dzielnicy uniwersyteckiej (zamkowej) - mówi prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki.

Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Wizualizacje projektu będzie można oglądać na zaplanowanej wystawie w Collegium Minus (od 19.09).

Na konkurs, który UAM ogłosił wspólnie z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, wpłynęło 7 prac. Ocenił je Sąd Konkursowy, pod przewodnictwem Prezesa poznańskiego oddziału SARP, Wojciecha Krawczuka.

Sąd konkursowy zwrócił uwagę na ogólnie wysoki poziom prac konkursowych. Podkreślił, że zwycięska praca w najpełniejszy sposób odpowiada potrzebom funkcjonalnym Inwestora. Rozwiązania projektowe proponowane przez autorów nie budzą wątpliwości, co do możliwości ich kontynuacji na kolejnych etapach projektowych, jak i w trakcie samej realizacji obiektu. Członkowie Sądu Konkursowego podkreślili, że na wyróżnienie w pracy zasługują m.in.:

- logiczne i konsekwentne ułożenie funkcji;

- zaprojektowane udogodnienie funkcjonalne - podziemne połączenie budynków willi i zwierzętarni, przy powściągliwym powiększaniu powierzchni netto budynku;

- lokalizacja biblioteki w budynku zwierzętarni, co umożliwia jej doświetlenie, zapewnienie ciszy i powiązanie z ogrodem wilii.

Drugie miejsce w konkursie zajął projekt ARPA Jerzy i Bartosz Gurawski Spółka z o.o. Trzeci był projekt przygotowany przez UGO Hugon Kowalski.

Zanim jednak budynek zyska nowe oblicze, studenci Instytutu Historii Sztuki działający w ramach projektu DARIAH przygotowują jednodniową wystawę pt.  "Zabrania się zabraniać”, której wernisaż odbędzie się 2 października o godz. 17:00.  Będzie to ekspozycja plakatów wykonanych przez studentów IHS (oraz kilku innych kierunków, które mieszczą się lub mieściły się w Collegium Novum) podczas lutowego strajku studentów w 1981 r. Plakaty symbolizują ducha społeczności oraz reprezentują optymizm i nadzieję, które charakteryzowały protest, zwłaszcza w wydaniu studentów IHS. Organizując wystawę w tym miejscu, już teraz chcemy zaznaczać jego obecność na artystycznej i kulturalnej mapie Poznania – wyjaśniają kuratorzy ekspozycji.

Fot. Przemysław Stanula

Wizualizacje: SPA Biuro Projektów Spółka z o.o. Spółka komandytowa

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048