Data publikacji w serwisie:

Współpraca dra Macieja Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki oraz dra Nicholasa Colesa z Uniwersytetu Stanforda

Na przełomie sierpnia i września dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki oraz dr Nicholas Coles z Uniwersytetu Stanforda pracowali razem nad pomysłami badawczymi, które pomogą rozwinąć naukę afektywną. Dzięki wsparciu IDUB działali razem w Poznaniu, Bostonie i Stanfordzie, gdzie opracowywali główne elementy wniosku o przełomowy grant.

- W świecie nauki pojawiają się fascynujące pytania, które wymagają poszerzenia horyzontów i twórczych rozwiązań - mówi dr Maciej Behnke. - Do odpowiedzi na pytania typu: Czy ludzie powszechnie doświadczają zmian fizjologicznych podczas przeżywania emocji? W jaki sposób stres / samotność / nierówności wpływają na fizjologię ludzi na całym świecie? potrzeba infrastruktury do badań psychofizjologicznych, która jest globalnie rozproszona i wystandaryzowana - wyjaśnia dr M. Behnke. Prace na tym, jak zaadresować te pytania, naukowcy rozpoczęli w zeszłym roku, m.in. spotykając się w Berlinie przy okazji wręczenia nagrody The Einstein Foundation Award dla dra Nicholasa Colesa oraz kierowanego przez niego Psychological Science Accelerator.

Pod koniec sierpnia tego roku, dr Nicholas Coles zawitał do Poznania, gdzie podczas serii spotkań omawiano różne wyzwania i możliwe rozwiązania dotyczące międzynarodowej współpracy badawczej. To zainspirowało badaczy do odwiedzenia grupy Emognition z Politechniki Wrocławskiej, gdzie w trakcie spotkania omówili m.in politykę i priorytety fundatorów utrudniające finansowanie współpracy międzynarodowej. W trakcie wizyty w Poznaniu, dr N. Coles miał okazję poznać możliwości i wyzwania, jakie stoją przed prowadzeniem badań psychofizjologicznych w Polsce.

Następnie, doktorzy Coles i Behnke spotkali się w Bostonie podczas konferencji "2023 Affective Computing + Intelligence Interaction Conference". Wspólnie z Zespołem Emognition (dr Stanisław Saganowski i mgr Bartosz Perz) zorganizowali warsztat o nazwie "EPiC 2023: Emotion Physiology and Experience Collaboration". Podczas warsztatu prof. Lisa Feldman Barrett z Northeastern University wygłosiła wykład, zatytułowany "Przewartościowanie Kontekstu: Myślenie populacyjne, realizm relacyjny i badanie emocji". Następnie, omówione zostały wyniki wyzwania, w którym 15 zespołów zajmujących się informatyką afektywną dołożyło wszelkich starań, aby wykorzystać fizjologię do modelowania dwóch podstawowych wymiarów emocji: walencji i pobudzenia. Rozmowy prowadzone podczas tej konferencji pozwoliły naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób informatyka afektywna może przyczynić się do odpowiedzi na istotne pytania w dziedzinie nauk afektywnych. Pobyt w Bostonie został zwieńczony konsultacjami w sprawie grantu z profesor Lisą Feldman Barrett na Northeastern University w Bostonie.

Ostatnim etapem intensywnej miesięcznej współpracy był wyjazd dra Macieja Behnke na Uniwersytet Stanforda. Dzięki uprzejmości prof. Jamesa Grossa, naukowcy przeprowadzili badania pilotażowe w Stanfordzkim Laboratorium Psychofizjologicznym. Pozwoliło to badaczom sfinalizować pierwszy szkic wniosku grantowego i omówić go szczegółowo ze współpracownikami ze Stanfordu.

- Te cztery tygodnie były kluczowe w kształtowaniu wspólnej wizji projektu - mówi dr Maciej Behnke. - W trakcie tego procesu dowiedzieliśmy się trzech fundamentalnych rzeczy dotyczących globalnie rozproszonych badań psychofizjologicznych. Po pierwsze, zdaliśmy sobie sprawę, że stanowią one ogromne wyzwanie. Po drugie, przekonaliśmy się, że są możliwe do realizacji. Po trzecie, obaj jesteśmy pełni zaangażowani i zdeterminowani, aby ten projekt zrealizować. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, co udało się nam osiągnąć do tej pory. Bez względu na to, czy otrzymamy finansowanie, zdołaliśmy zbudować zaufanie, nawiązać cenne kontakty oraz wzmocnić współpracę między naszymi placówkami badawczymi. To pozwala nam z optymizmem spoglądać w przyszłość nauk afektywnych, która zapowiada się niezwykle ekscytująco - dodaje naukowiec z UAM.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048