Za niecałe 100 lat otworzą ją Poznaniacy z przyszłości

„Świat w roku 2019 mierzy się z licznymi zagrożeniami, a futurystyczne wizje prognozują koniec planety, którą znamy i rozumiemy. Wierzymy jednak, że uda się nam jako ludzkości przetrwać i przekazać przyszłym pokoleniom nasze wartości, nasze osiągnięcia oraz naszą wiarę w to, że rozwój nauki pomoże rozwiązać złożone problemy, przed jakimi staje współczesna cywilizacja” – napisali w liście do Potomnych Rektorzy czterech uczelni, będących spadkobiercami Uniwersytetu Poznańskiego. List został umieszczony, wraz z innymi artefaktami, w Kapsule Czasu Uniwersytetu Poznańskiego. Kapsułę, do specjalnego sarkofagu, złożyli autorzy listu: prof. Andrzej Lesicki, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Jan Pikul, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prof. Dariusz Wieliński, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Kapsuła Czasu zamknięta została przed wejściem do Collegium Minus UAM, podczas wspólnych obrad Senatów czterech uczelni, 7 maja 2019 roku, w 100. rocznicę pierwszej inauguracji Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Zamknięte na cały wiek zostały także inne artefakty. Przyszli Poznaniacy zobaczą indeksy rektorów, smartfon, 100 pytań do przyszłości wraz z prognozami (okaże się wtedy, czy trafnymi), fragment Meteorytu Morasko, a także małe wysypisko śmieci czy prawdopodobnie Ostatni Słoik Miodu na planecie.

Artefakty wybrane zostały przez Kapitułę oraz w drodze internetowego głosowania. Ci, których propozycje zostały złożone do Kapsuły otrzymali nagrody: 3 tys. zł dla pomysłodawcy artefaktu, który zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej oraz zaproszenie, ważne sto lat, na okaziciela na otwarcie Kapsuły Czasu w roku 2119.

Pełna lista artefaktów oraz Jubileuszowa Uchwała znajdują się poniżej w plikach do pobrania.

Fot. Adrian Wykrota. Na zdjęciu od lewej: Prorektor UAM ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas, Adam Pietrzykowski (pomysłodawca artefaktu "Ostatni Słoik Miodu") z osobą towarzyszącą, Łukasz Kaczmarek (pomysłodawca artefaktu "niesporczaki") oraz JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
spis-artefaktow-7-maja.docx 17.05.2019 Agnieszka Książkiewicz