Data publikacji w serwisie:

Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich w Collegium Maius

Dziekani i dyrektorzy osiemnastu krajowych wydziałów i instytutów polonistycznych przyjechali na Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, gdzie w dniach 13-14 czerwca odbył się Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich. W wydarzeniu uczestniczyli zdalnie także przedstawiciele polonistyk w Ukrainie: w Charkowie, Chmielnickim, Czerniowcach i Lwowie.

Podczas dwudniowych obrad dyskutowano m.in. o sytuacji nowej dyscypliny naukowej polonistyka, o zmieniających się kryteriach parametryzacji czasopism naukowych, a także o kształcie reformy edukacji polonistycznej w szkołach. Odbył się panel z udziałem ekspertów Rady Doskonałości Naukowej – członków Zespołu I Nauk Humanistycznych dyscypliny polonistyka: prof. dr hab. Anny Łebkowskiej, prof. dra hab. Dariusza Pawelca i prof. dra hab. Krzysztofa Trybusia. Obrady prowadził Przewodniczący KPU prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz.

W przerwie obrad goście odwiedzili Pracownię Starych Druków i Oddział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie obejrzeli unikalne zbiory starodruków i rękopisów, a także odnaleziony niedawno fragment księgozbioru z prywatnej biblioteki braci Grimm.

Fot. Maria Achrem

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048