"Ataki na obrazy i protesty w galeriach na razie są jeszcze bardzo umiarkowane" - artykuł mgra Jana Radomskiego

"Aktywiści i aktywistki, którzy na całym świecie protestują przeciwko zmianom klimatu, stają się coraz bardziej radykalni. I bardzo dobrze, historia pokazuje, że to dla ruchów społecznych jedyna droga do osiągnięcia celów. Jeszcze nie ucichły echa akcji dwóch osób, które w londyńskiej National Gallery oblały zupą pomidorową „Słoneczniki" Vincenta van Gogha, po czym przykleiły się do ściany, a już mamy kolejną podobną demonstrację. W Muzeum Barberini w Poczdamie dwoje aktywistów z grupy protestu Letzte Generation obrzuciło w niedzielę tłuczonymi ziemniakami obraz Claude'a Moneta „Stogi siana". I też przykleiło się do ściany" - pisze mgr Jan Radomski, doktorant z Wydziału Socjologii UAM, w artykule dla Gazety Wyborczej.

Przemysław Stanula