"Źródło pożywienia wilków na Roztoczu i w Puszczy Solskiej" - udział naukowców UAM w badaniach

To sarny, a nie jelenie, stanowią główne źródło pożywienia wilków na Roztoczu i w Puszczy Solskiej – wynika z badań polskich naukowców. Przewaga sarny w diecie tych drapieżników utrzymuje się przez ostatnie dwie dekady. Drugie miejsce w wilczym jadłospisie zajmuje obecnie dzik – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Jak podano w artykule: "Tematem zajął się zespół naukowców i przyrodników z kilku instytucji: z Wydziału Biologii UW, Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Badania prowadzono w latach 2001-2002 i ponownie w 2017-2020. Łącznie przeanalizowano zawartość 386 odchodów drapieżników. Na podstawie obecnych w nich pozostałości, czyli sierści, fragmentów kości, zębów i racic, zidentyfikowano zawartość wilczych posiłków. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Vertebrate Biology".

Przemysław Stanula