Formy pomocy

Zgodnie z art. 281 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 2018 roku – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1669, z późn. zm.) doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020, mogą otrzymywać świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt. 1–4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, z późn. zm.), zwanej dalej Ustawą. Jednocześnie od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. regulaminy świadczeń dla studentów stosuje się odpowiednio do tych doktorantów. Na tej podstawie doktoranci, o których mowa wyżej, mogą korzystać ze świadczeń socjalnych, którymi są następujące formy pomocy:

  • stypendium socjalne,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • zapomoga.

Oprócz ww. świadczeń doktoranci mogą korzystać mogą ze

  • stypendium rektora,
  • stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców.

Zasady przyznawania tych stypendiów określają odrębny Regulamin świadczeń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odrębny oraz Rozporządzenie Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców. Szczegółowe informacje o stypendium ministra, w tym formularze wniosków, zasady kwalifikacji oraz wykazy rodzajów uznawanych osiągnięć i sposób ich oceny, dostępne są w serwisie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Niezależnie od ww. form, doktoranci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mogą ubiegać się o inne formy pomocy stypendialnej, o których mowa w art. 212 i 213 Ustawy oraz w innych ustawach. Warunki, tryb przyznawania i wypłacania oraz wysokości tych świadczeń przyznawanych poza systemem prowadzonym przez Uczelnię określają ustawy oraz wydane na ich podstawie przepisy wykonawcze. Ubieganie się o ww. świadczenia nie zależy od otrzymywania świadczeń wymienionych w art. 86 Ustawy i nie ma wpływu na decyzje podejmowane w sprawie ich przyznania. Świadczenia wymienione w art. 212 Ustawy (stypendia przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego) nie mają wpływu na uprawnienia do stypendium socjalnego.

Świadczenia pomocy materialnej (stypendia i zapomogi) są przyznawane przez uczelnianą komisję stypendialnąpracującą w podzespołach wydziałowych (I instancja).