Stypendium rektora

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), zwaną dalej ‘Ustawą’, oraz na podstawie Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zwanego dalej ‘Regulaminem’, doktoranci wszystkich trybów studiów, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akad. 2019/2020 mogą ubiegać się o przyznanie stypendium rektora, zwanego dalej ‘stypendium’.

Niezależnie od w.w. stypendium doktoranci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mogą ubiegać się o inne rodzaje stypendiów, w tym o wymienione w Ustawie oraz w innych ustawach. Warunki, tryb przyznawania i wypłacania oraz wysokości tych świadczeń przyznawanych poza systemem prowadzonym przez Uczelnię określają ustawy oraz wydane na ich podstawie przepisy wykonawcze.

Stypendium przyznawane jest przez upoważnioną przez JM Rektora UAM Uczelnianą Komisję Stypendialną, pracującą w podkomisjach właściwych dla Wydziałów. W roku akad. 2019/2020 podstawowy termin składania wniosków mija 22 października 2019 roku. Zgodnie z Regulaminem wyznaczony został również drugi, dodatkowy termin składania wniosków (29 października 2019 roku), przeznaczony wyłącznie dla doktorantów, którzy z ważnych przyczyn losowych lub na skutek zaistnienia przeszkód formalnych, lub z powodu odbywania studiów poza granicami kraju, nie mogą złożyć wniosku w terminie podstawowym.

Wnioski należy składać za pośrednictwem właściwych Dziekanatów lub Sekretariatów. Dopuszcza się przesyłanie wniosków na adresy Dziekanatów z dopiskiem „stypendia doktorantów”.

Występując o stypendium doktoranci korzystają z druku Wniosek o przyznanie stypendium rektora.

Stypendium może otrzymać doktorant, który w roku akademickim poprzedzającym przyznanie stypendium spełnił łącznie następujące warunki:

  • uzyskał bardzo dobre lub dobre wyniki egzaminów objętych programem studiów doktoranckich,
  • wykazał się postępami w pracy naukowej i przygotowywaniu rozprawy doktorskiej,
  • podczas studiów doktoranckich prowadzonych przez uczelnię wykazał się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.

Stypendium przyznawane jest wyłącznie na wniosek zainteresowanego.

Stypendium doktorant może otrzymywać tylko na jednych studiach doktoranckichnie przysługuje ono po ukończeniu innych studiów doktoranckichZasady te obowiązują niezależnie od wydziału i uczelni, na której odbywane są studia.

Stypendium przyznawane jest na rok akademicki, a wypłacane co miesiąc, od października do lipca włącznie.

Zgodnie z art.  94 ust. 2 Ustawy decyzja o przyznaniu świadczenia, w tym decyzja o przyznaniu stypendium rektora, wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym doktorant został skreślony z listy doktorantów albo ukończył studia, lub utracił prawo do świadczenia w wyniku ukończenia innych studiów doktoranckich.

System składania i rozpatrywania wniosków, ich formularze oraz procedury odwoławcze zostały określone w Regulaminie. Integralną częścią Regulaminu są właściwe dla Wydziałów Załączniki nr 2*, w których podane zostały zasady dokumentowania osiągnięć, jak i kryteria oceny wniosków opracowane odrębnie dla każdego Wydziału. Zindywidualizowany Załącznik nr 2 zawiera zasady oceny wniosków i osiągnięć stosowane przez:

Wydział Anglistyki

Wydział Archeologii

Wydział Biologii

Wydział Chemii

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Wydział Filozoficzny

Wydział Fizyki

Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej

Wydział Historii

Wydział Matematyki i Informatyki

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Wydział Nauk o Sztuce

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Wydział Neofilologii

Wydział Prawa i Administracji

Wydział Psychologii i Kognitywistyki

Wydział Socjologii

Wydział Studiów Edukacyjnych

Wydział Teologiczny