Data wydarzenia:

Prof. Małgorzata Grzywacz: Contemporary Protection? Chrześcijanie żydowskiego pochodzenia w Austrii - lata trzydzieste i czterdzieste XX stulecia

Ośrodek  Kultury Austriackiej UAM oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie zapraszają na wykład prof. Małgorzaty Grzywacz z Instytutu Kulturoznawstwa UAM na temat: Contemporary Protection? Chrześcijanie żydowskiego pochodzenia w Austrii-lata trzydzieste i czterdzieste XX stulecia.

Wystąpienie podejmuje tematykę faszyzmu austriackiego, jego relacji do narodowego socjalizmu w kontekście hitlerowskiej polityki skierowanej przeciwko narodowi żydowskiemu. W latach 1934-1938 na obszarze państwa austriackiego znalazło pomocną dłoń wiele osób uciekających przed prześladowaniami III Rzeszy. Wykład przedstawia dwie instytucje wspierające Żydów - misję luterańską Kościoła Państwowego Szwecji i działający na obrzeżach legalności punkt pomocowy dla katolików żydowskiego pochodzenia zorganizowany przez arcybiskupa wiedeńskiego, kardynała Theodora Innitzera (1875-1955). Aktywności i przestrzeń działania ukazane zostaną przede wszystkim w kontekście tzw. 'niearyjskich' chrześcijan, jak w żargonie III Rzeszy nazywano konwertytów z judaizmu.

Data: wtorek, 5 marca 2024 r. o godz. 18.00
Miejsce: Poznań, ul. Zwierzyniecka 7
wstęp wolny

Transmisja spotkania na kanale YouTube Ośrodka Kultury Austriackiej UAM:

Ośrodek Kultury Austriackiej UAM - YouTube

Link do wydarzenia na Facebooku:

Wykład: Contemporary Protection? Chrześcijanie żydowskiego pochodzenia w Austrii... | Facebook


Małgorzata Grzywacz, doktor habilitowana w zakresie nauk o kulturze i religii, profesor w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, sekretarz naukowa Centrum Badań im. Edyty Stein UAM (od 2003),  historyczka, germanistka i tłumaczka. Autorka wielu prac z zakresu powiązań kultur i literatur niemieckojęzycznych i duchowości chrześcijańskiej, religijności w systemach totalitarnych, dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, relacji niemiecko-izraelskich. Członkini zarządu European Society of Woman in Theological Research (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Badań Teologicznych Kobiet).