Data publikacji w serwisie:

Międzynarodowa konferencja naukowa „Rosyjskość: tęsknota za tożsamością”

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Rosyjskość: tęsknota za tożsamością”, która odbędzie się w trybie online w dniach 20-21 września 2022 r.

Języki konferencji: polski, rosyjski, angielski
Czas wystąpienia: 25 minut
Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z abstraktami wystąpień: 28.04.2022 r.

O konferencji:

Temat konferencji inspirowany jest synergicznie kilkoma przesłankami: (i) formułowanie przez rosyjskich intelektualistów treści tzw. rosyjskiej idei, czyli poszukiwanie pomysłu na rozwój i twórczą obecność Rosji w kulturze europejskiej po swoistym ‘szoku oświeceniowym’ jaki w Rosji zainicjował Piotr I Wielki, a w konsekwencji wykształcenie się alternatywnych nurtów teoretycznych w tym zakresie; (ii) obsesyjny topos duchowej i cywilizacyjnej tożsamości w rosyjskiej myśli filozoficzno-społeczno-politycznej; (iii) nowa, post-pandemiczna polaryzacja świata, w której Rosja znów tradycyjnie szuka swej wielowymiarowej pozycji jako jeden z głównych podmiotów geopolitycznej gry, a samo zagadnienie tożsamości zbiorowej (np. narodowej) oraz obywatelskiej stało się nadzwyczajnie istotne moralnie w skali globalnej; (iv) konieczność zrozumienia rosyjskiej aksjologii tożsamości, aksjojęzykowego obrazu świata i pojęciowego autoobrazu (szczególnie w kontekście ideologicznej denacjonalizacji w latach 1917-1991) Rosjan jako kluczowego komponentu racjonalizacji myślenia o Rosji w społeczeństwach Europy, a szczególnie w kręgach opiniotwórczych. Z tych racji, konferencja będzie też okazją dla klarownej konceptualizacji konotacyjnych odniesień leksemów russkij i rossijskij oraz projektu tzw. russkowo mira. Z tych racji, konferencja będzie też okazją dla klarownej konceptualizacji konotacyjnych odniesień leksemów russkij i rossijskij oraz projektu tzw. russkowo mira.

Profil konferencji pomyślany jest jako forum badawcze, mające charakter zarówno dociekań w postaci prezentacji tekstowych (i/lub audiowizualnych) poglądów autorskich, jak i debaty akademickiej. Poruszać się chcemy w otwartej formule nowoczesnej, refleksyjnej humanistyki pandyscyplinarnej, łączącej sfery filozofii i kulturoznawstwa (w tym religioznawstwa), językoznawstwa, literaturoznawstwa i sztuki, socjologii i psychologii, historii i politologii oraz dyscyplin pokrewnych. Mile widziana jest forma eseju, głośnego myślenia, pytań otwartych, a także dyskusyjność i kontrowersyjność hipotez w ramach metody i wolności naukowej.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji i zapisów znajdują się na stronie internetowej Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM.