Data publikacji w serwisie:

Seminarium naukowe „Anarchia w środku Indo-Pacyfiku. Birma/Mjanma rok po zamachu stanu”

28 lutego w godz. 13.00-14.30 na platformie MS Teams odbędzie się seminarium naukowe pt. „Anarchia w środku Indo-Pacyfiku. Birma/Mjanma rok po zamachu stanu”. Organizorem jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Gościem specjalnym będzie prof. UJ dr hab. Michał Lubina.

Prof. M. Lubina jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wcześniej był m.in. pierwszym dyrektorem koreańskiego Instytutu Sejonga UJ (2016-2017) i profesorem wizytującym na Uniwersytecie Chulalongkorna w Bangkoku (2018).

Jest autorem ośmiu książek, w tym naukowego bestselleru „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja - Chiny” oraz jego anglojęzycznej wersji „A Political Marriage of Convenience”. Ponadto wielu monografii o Birmie, w tym ostatniej, cieszącej się wielkim zainteresowaniem w świecie pracy „A Political Biography of Aung San Suu Kyi” (Routledge: New York-London, 2020). Jego rozprawa habilitacyjna została przetłumaczona na birmański i wydana w Rangunie w 2020 r.

Prof. Lubina jest laureatem dziesięciu nagród Rektora UJ za dorobek naukowy, pięciu grantów oraz stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych badaczy. Odwiedził 75 państw na świecie, mieszkał w Rosji, Chinach i Tajlandii. Niedawno otrzymał Taiwan Fellowship na pobyt badawczy w Tajpej w 2022 r.

Gość seminarium regularnie współpracuje też z mediami. Pisał m.in. do Polityki, Rzeczpospolitej, Znaku, Wprost, Do Rzeczy, Nowej Konfederacji, Klubu Jagiellońskiego, Kultury Liberalnej, National Geographic i Tygodnika Powszechnego. Jest też stałym komentatorem spraw azjatyckich w polskim radiu (Tok Fm; Polskie Radio, Radio Kraków i in.), polskiej telewizji (Polsat, TVN, TVP i in.) i internecie (Onet, Newsweek, Raport D. Rosiaka, Dział Zagraniczny i in.) oraz w wielu mediach zagranicznych (BBC, The Diplomat, Deutsche Welle, Izwiestia i in.).

Prelekcja profesora to nie tylko znakomita okazja do poznania współczesnych problemów Birmy w kontekście krajowym i międzynarodowym, ale także do dyskusji o uniwersalnych prawach człowieka, podstawowych prawach i wolnościach obywatelskich. Są to zagadnienia od wielu lat na przykładzie Birmy omawiane na wszystkich renomowanych uczelniach wyższych w świecie.

Fot. Michał Zieliński