Seminarium Otwarte z cyklu „Jakie nowe konstytucje?”

Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii zaprasza na kolejne Seminarium Otwarte z cyklu „Jakie nowe konstytucje?”. Będzie to spotkanie z prof. Nickiem Couldry'm pt. "THE SPACE OF THE WORLD: digital platforms and the prospects for human solidarity in the 21st century".

Spotkanie odbędzie się 23 czerwca 2022 o godzinie 17:00 na MS Teams:

Link do spotkania (MS Teams)
Abstrakt wystąpienia

W swoim wystąpieniu Nick Couldry przyjrzy się temu, jak od trzech dekad przestrzeń świata jest konstruowana przez skomercjalizowany internet i pojawienie się platform cyfrowych. Model biznesowy tego rodzaju platform opiera się na pozyskiwaniu danych od użytkowników (extraction of data) oraz kształtowaniu i optymalizowaniu ich zachowań w taki sposób, by wytwarzać zyski z reklam. Warto zadać pytanie: co jeśli te warunki – być może sensowne z punktu widzenia rynkowego – wytworzyłyby taką przestrzeń dla ludzkiej interakcji, która jest zbyt potężna, spolaryzowana, intensywna i toksyczna, aby dało się ją pogodzić z zasadą solidarności międzyludzkiej? Stanowiłoby to ogromny problem dla ludzkości, który być może mogłaby podjąć teoria społeczna – próbując go dekonstruować czy może nawet znajdując rozwiązania w postaci wskazywania alternatyw. Czy zatem moglibyśmy wyobrazić sobie inną rzeczywistość, która byłaby mniej toksyczna, a bardziej sprzyjałaby budowaniu solidarności i skutecznej współpracy, których potrzebuje ludzkość, jeśli ma mieć szansę na stawienie czoła ogromowi wyzwań, przed którymi stoi?​​​​​​

Biogram

Nick Couldry jest socjologiem mediów i kultury, profesorem komunikowania medialnego i teorii społecznej na London School of Economics and Political Science, a od 2017 roku także współpracownikiem Harvard’s Berkman Klein Center for Internet and Society. Autor lub redaktor 15 książek, w tym m.in.: The Mediated Construction of Reality (razem z Andreasem Heppem, Polity, 2016), Media, Society, World: Social Theory and Digital Media Practice (Polity 2012) oraz Why Voice Matters (Sage 2010). Jego ostatnie książki to The Costs of Connection: How Data is Colonizing Human Life and Appropriating Life for Capitalism (napisana wspólnie z Ulisesem Mejiasem: Stanford UP, 2019) i Media: Why It Matters (Polity: 2019) and Media, Voice, Space and Power: Essays of Refraction (Routledge 2021). Nick jest także współzałożycielem sieci naukowców i aktywistów Tierra ComúnEuropejskiego Salonu Medialnego.