Data publikacji w serwisie:

COVID-19 i genetyka. Badania naukowca z UAM w Science

24 września w magazynie Sience ukazała się publikacja „Inborn errors of type I IFN immunity in patients with life-threatening COVID-19”, której współautorem jest dr Paweł Zawadzki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Publikacja (przeczytaj w Science) obejmuje pierwsze wyniki badań konsorcjum „The COVID Human Genetic Effort" zrzeszającego już ponad 200 instytucji z całego świata, w tym dwie polskie jednostki -  laboratorium Zakładu Biofizyki Molekularnej UAM i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Badania dotyczą tego w jaki sposób uwarunkowania genetyczne wpływają na przebieg choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Próbują odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że u jednych zakażenie nie powoduje objawów, a u innych prowadzi do śmierci.

Pierwsze wyniki badań wskazują, że rzeczywiście specyficzne i pecyzyjnie wskazane w arykule warianty genetyczne mogą leżeć u podstaw wadliwej odpowiedzi immunologicznej organizmu, co w efekcie prowadzi do zagrażającego życiu zapaleniu płuc wywołanego przez COVID-19.

Pomóż w walce z pandemią! Zgłoś sie do udziału w badaniu naukowym

Badania nadal są prowadzone i można pomóc w ich realizacji zgłaszając się do udziału na stronie https://odporninacovid.pl


Dr Paweł Zawadzki adiunkt wydziału Fizyki, Zakład Biofizyki Molekularnej UAM. Po obronie interdyscyplinanej pracy doktorskiej w Katedrze Biologii UAM i habilitacji pracował w Oxford University w Wielkiej Brytanii w trzech różnych laboratoriach: w Katedrze Biochemii, Katedrze Onkologii i na Wydziale Fizyki. Jego zainteresowania naukowe dotyczą naprawy  DNA, organizacji chromosomu, topoologii DNA.