Absolwentka UAM, Anastazja, przez dwie doby przebywała w Dorohusku. Działała w punkcie recepcyjnym, w którym udzielana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. „Dostaję mnóstwo telefonów od was. Bardzo dziękuję za chęć pomocy. By tę siłę i energię skierować w odpowiednim kierunku, postanowiłam to opisać w pigułce” – pisze Anastazja.
Poniżej prezentujemy listę zaleceń i informacje, które otrzymaliśmy od naszej absolwentki. „Wszystko się bardzo szybko zmienia – tak potrzeby Ukrainek z dziećmi, jak i możliwości Polski. Podejmowane są decyzje na wszystkich szczeblach. Proszę śledzić oficjalne źródła” – dodaje Anastazja.
Czego NIE robić?
1. NIE JEDŹCIE NA UKRAINĘ
W obecnej sytuacji jest to niebezpieczne. Istnieje mnóstwo innych możliwości niesienia pomocy.
2. NIE OCZEKUJCIE PODZIĘKOWAŃ
Ukrainki są zmęczone, przestraszone, wycofane i potrzebują czasu, by zaadaptować się do nowych warunków. Nie proście o udzielanie odpowiedzi na pytania typu „Jak się masz?”, jeśli same nie wyjdą z inicjatywą.
3. NIE JEDŹCIE PO LUDZI NA GRANICĘ
Stracicie cenne zasoby – czas, pieniądze, zdrowie. Obecnie ludzie na granicy mają zorganizowany transport oraz nocleg. Ci, którzy wyruszają dalej, najczęściej wiedzą, gdzie i w jaki sposób dotrzeć. Potrzebny jest natomiast transport wewnątrz kraju. Poszukiwani są kierowcy, którzy będą w stanie gotowości nawet w środku nocy. Zapisz się na listę kierowców
4. NIE PRZEKAZUJCIE UBRAŃ DLA LUDZI NA GRANICY
Obecnie zebranych rzeczy jest bardzo dużo. Większość wysyłana jest na granicę, gdzie brakuje osób, które mogłyby je segregować. W niedługim czasie potrzebne będzie konkretne zapotrzebowanie tu na miejscu, w Polsce. Na granicy potrzebne są natomiast leki, środki higieny osobistej oraz artykuły dla dzieci
5. NIE WPŁACAJCIE PIENIĘDZY NA NIEZWERYFIKOWANE ZBIÓRKI
Jeżeli wasi pracodawcy, czy wy sami chcecie przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne – sprawdzajcie źródło. Dowiedzcie się, czy jest to fundacja, gdzie mieści się biuro, skontaktujcie się z założycielem zbiórki. Dotyczy to również zbiórek leków, jedzenia i innych artykułów. Pytajcie, kiedy, jak i gdzie zostaną rozdysponowane zebrane rzeczy.
6. NIE ZAPOMINAJCIE ŻYĆ
Wyjście na miasto, targ czy do teatru też może być pomocą dla Ukraińców. W restauracjach pracuje dużo kucharzy z Ukrainy, na targach są osoby ze Wschodu z własnymi wyrobami, a w teatrach prowadzone są zbiórki na konkretne cele.
Jak pomóc?
1. POMOC UCHODŹCOM W POLSCE
Pomocy można udzielać poprzez zapewnienie transportu i zakwaterowania, ale również poprzez dostarczanie kart SIM do telefonów, wsparcie przy załatwianiu spraw urzędowych oraz w otrzymaniu zaświadczenia na bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej.
Aktualne informacje uzyskać można poprzez kontakt z miejską infolinią: Biuro Poznań Kontakt
Chcesz pomóc? Odwiedź: https://www.shelter4ua.com/
Noclegi dla Ukraińców: Mapa mieszkań, Baza noclegów wg województw – dopisz się!
2. POMOC DLA OSÓB WYJEŻDŻAJĄCYCH NA UKRAINĘ
Są miejsca, gdzie zbierane są również artykuły dla osób, które wyruszą na Ukrainę. Chodzi wówczas o konkretne produkty (np. bagażnik pełen opatrunków).
3. ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE DARÓW
Każda organizacja i fundacja ma swoje zasady zbierania darów. Jedni potrzebują kartonów, w których będą spakowane wszystkie artykuły przeznaczone dla jednej osoby, inni z kolei preferują podział „1 karton – 1 rodzaj artykułu”. O to, jak przygotować rzeczy, pytajcie organizatorów zbiórki.
4. POMOC NIEMATERIALNA
Jeśli wśród waszych współpracowników znajdują się osoby z Ukrainy, pamiętajcie, że one też mogą potrzebować pomocy. Czasami chodzi o 15 minut przerwy w pracy, by mogły zadzwonić do bliskich. A czasami o dzień wolnego, by dały radę dojechać po kogoś, kto już przekroczył granicę. To może być o wiele cenniejszy wkład niż jechanie samochodem na granicę i z powrotem.
Aktualne oficjalne informacje i poprawna droga działania dla Ukraińców, którzy zgadzają się posiadać status uchodźców, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy