35 lat wypraw polarnych UAM

W tym roku przypada 35-lecie pierwszej Wyprawy Naukowo-Badawczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do zatoki Petunia na Spitsbergenie. W piątek 8 lutego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych miały miejsce uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Badania polarne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Spitsbergenie rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Najpierw były to wyjazdy do Stacji Narodowej w Hornsundzie w ramach wypraw Polskiej Akademii Nauk. Na przełomie lat 70. i 80. Poznań poszedł drogą wskazaną przez wyprawy eksploracyjno-wspinaczkowe prof. Ryszarda Wiktora Schramma do centralnej części wyspy m. in. w Góry Atomowe. To uczestnicy tych ekspedycji odkryli możliwości obozowania w domku Skottehytta i współpracy z Rosjanami z osady Pyramiden.

Pierwsza wyprawa Instytutu Badań Czwartorzędu UAM na obszar środkowego Spitsbergenu została zorganizowana 35 lat temu, w roku 1984. Do dzisiaj w 23 ekspedycjach udział wzięło ponad 200 pracowników, doktorantów i studentów naszego Uniwersytetu.

- Wartość tych badań i to, że w sercach mamy kraje polarne wynika z tego, że 70 procent naszego kraju, to tak naprawdę scheda po lodowcach. My żyjemy na Ziemi, którą nie tylko pokrył lodowiec, ale ją wytworzył. W żaden sposób nie możemy oprzeć się geologii glacjalnej - mówił Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz uczestnik I wyprawy, prof. Leszek Kasprzak.

Podczas uroczystości odbył się panel dyskusyjny z uczestnikami I Wyprawy, zaprezentowana została także działalność naukowców UAM na Spitsbergenie w latach 1990-2009 i dzieje uniwersyteckiej Stacji w zatoce Petunia oraz ekspedycja z 2018 roku.

tekst: Jagoda Haloszka

fot.: Adrian Wykrota