Akademickie Mistrzostwa Europy w koszykówce wystartowały

Dwadzieścia sześć zespołów z czternastu państw przyjechało do Poznania, by zagrać o medale Akademickich Mistrzostw Europy w koszykówce. W imprezie udział wezmą cztery polskie drużyny – koszykarki i koszykarze Politechniki Gdańskiej, koszykarze Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz koszykarki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Impreza rozpoczęła się w sobotę oficjalną ceremonią otwarcia, a zawodnicy przystąpili do gry w niedzielę. Spotkania finałowe zaplanowano na sobotę, 27 lipca. W sumie w turnieju mężczyzn zagra czternaście drużyn z dwunastu państw – tylko Polacy i Francuzi zgłosili po dwa zespoły – a w turnieju kobiet dwanaście z dziesięciu. W tym ostatnim turnieju dwóch reprezentantów, obok Polski, ma także Turcja.

– Każdy medal naszych drużyn będzie ogromnym sukcesem, bo poziom z pewnością będzie wysoki – mówi Tobiasz Nowacki, dyrektor sportowy AME w koszykówce. Wśród faworytów turnieju mężczyzn wymienia się litewski zespół Uniwersytetu Vytautasa Magnusa w Kownie, a w turnieju kobiet zespoły z Chorwacji, Serbii i Francji. Ciekawe, jak na ich tle spiszą się zespoły Politechniki Gdańskiej, które zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Spore ambicje mają również zespoły poznańskie, które zagrają przed własną publicznością. W obu turniejach zagrają obrońcy trofeum sprzed roku – koszykarze włoskiego Uniwersytetu w Bolonii oraz koszykarki francuskiego Uniwersytetu w Strasburgu.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Biuro Prasowe AZS