Andrzej Witkowski sędzią na Igrzyskach w Tokio 2020

Andrzej Witkowski decyzją Zarządu Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) będzie pełnił funkcję sędziego szermierczego podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

- Ogromnie się cieszę, ale zdaję sobie sprawę, że jest to ogromne wyróżnienia i odpowiedzialność - podkreślił w rozmowie z naszą redakcją Andrzej Witkowski.

To nie pierwszy raz, kiedy Andrzej Witkowski będzie pełnił funkcję sędziego szermierczego podczas Igrzysk. Swój debiut zaliczył podczas poprzednich igrzysk w  Rio de Janeiro.

Andrzej Witkowski jest wychowankiem sekcji szermierczej Warty. W 1997 roku zdobył tytuł mistrza Europy juniorów we florecie, a rok później sięgnął po Puchar Świata juniorów. Jego największy sukces w karierze seniorskiej to brązowy medal mistrzostw Europy w 2004 roku w Kopenhadze.

Obecnie jest kierownikiem obiektów sportowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prezesem Klubu Uczelnianego AZS UAM Poznań.

Przypomnijmy, że trener niedawno był arbitrem aż czterech finałów (floretu kobiet indywidualnego i drużynowego oraz floretu mężczyzn indywidualnego i drużynowego) podczas Mistrzostw Świata w Szermierce, które odbywały się Budapeszcie, co potwierdza, że jest zaliczany do światowej czołówki sędziów.

tekst: Jagoda Haloszka