Data publikacji w serwisie:

Apel w sprawie Muzeum UAM

UAM

Szanowni Państwo, w obecnych trudnych chwilach chciałbym namówić do zajrzenia do swoich szaf i biurek. Być może to najlepszy czas, by móc spokojnie posegregować pamiątki, które chcieliby Państwo przekazać do naszego Muzeum.

Muzeum UAM cały czas przyjmuje artefakty związane z Uniwersytetem, jego pracownikami, absolwentami i osobami obdarzonymi godnościami honorowymi. Nadal zbiera materiały dotyczące miejsc, w których prowadzone były badania i dokonano odkryć naukowych.

Warto wspomnieć, że Muzeum zlokalizowane będzie w Collegium Iuridicum, w samym sercu Poznania, blisko najważniejszego budynku uniwersyteckiego Collegium Minus. Ekspozycja zajmie blisko 900 metrów kwadratowych a otwarcie przewidywane jest na rok 2022.

Muzeum poświęcone będzie historii Uniwersytetu jako całości oraz uprawianym dziedzinom nauki. Zwiedzający zapozna się z tradycjami akademickiego Poznania, początkami Uniwersytetu oraz jego rozwojem od Wszechnicy Piastowskiej po dziś dzień. Przedstawimy znaczenie Uniwersytetu dla kraju, regionu i Poznania w historycznej perspektywie. Ukażemy sylwetki naukowców, ich dokonania, odkrycia i wynalazki, a także środowisko studenckie, interesujące miejsca oraz ważne wydarzenia. Pokażemy, że rozwój naszej cywilizacji opierał się na odkrywaniu prawdy metodą naukową, w czym mamy swój udział, i że to poprostu świetna uczelnia, na której warto studiować i pracować.

Muzeum UAM poszukuje: - fotografii i nagrań; - dokumentów, listów, prasy; - aparatury naukowej wykorzystywanej w przeszłości; - elementów wyposażenia pracowni i gabinetu, mebli; - rzeczy codziennego użytku, elementów akademickiego ubioru; - wszelkich innych pamiątek.

Zebrane muzealia wejdą w skład powstającej obecnie kolekcji MUAM. Część przedmiotów trafi na wystawę stałą. Pozostałe zostaną należycie zabezpieczone, z myślą o przyszłych badaczach i wystawach czasowych, które będziemy regularnie tworzyć.

Jeżeli zechcecie Państwo przekazać jakiekolwiek informacje, uzyskać odpowiedzi na pytania bądź wątpliwości dotyczące posiadanych pamiątek, prosimy o kontakt mailowy muzeum@amu.edu.pl lub telefoniczny (+48 61 829 47 40).

Z poważaniem

Tadeusz Wallas

Prorektor

fot. Adrian Wykrota