Data publikacji w serwisie:

Areopag na UAM. Relacje w dobie pandemii

Trzecie z kolei spotkanie w ramach cyklu Areopag Uniwersytetów odbyło się 6 grudnia w Collegium Minus. Tym razem zaproszeni do dyskusji goście starali się odpowiedzieć na pytanie jak epidemia koronawirusa wpłynęła na nasze relacje osobiste i społeczne.

Cykl spotkań Areopag Uniwersytetów jest inicjatywą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Udział w niej biorą: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz UAM. Podczas kolejnych debat eksperci z czterech uczelni omawiają różne aspekty życia i ich zmiany spowodowane trwającą już prawie dwa lata pandemią. Pierwsza z debat, poświęcona wartościom w dobie COVID-u odbyła się na KUL, druga, której tematem były etyczne granice medycyny, na UJ. Gospodarzem kolejnej, dotyczącej  „Relacji w dobie pandemii”, był UAM.

Poznańska edycja Areopagu odbyła się w formie kontaktowej. Na sali oprócz publiczności znaleźli się również Rektorzy: KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz UW prof. Alojzy Nowak. Zasiadło także grono Prorektorów UAM. Gości powitała Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska. Pani Rektor odniosła się do idei Areopagu. Jak mówiła, zrodziła się ona z potrzeby dyskusji i wymiany doświadczeniami.

Dalszą część spotkania poprowadziła prof. UAM Iwetta Andruszkiewicz.

Pierwszy w dyskusji głos zabrał prof. Waldemar Kuligowski z UAM, antropolog kulturowy, specjalizujący się w relacjach społecznych, a także widowiskach kulturowych. Rozpoczął on debatę od stwierdzenia,  że mamy do czynienia z pierwszym globalnym kryzysem ery cyfrowej. „Pierwszy raz w historii gatunek, który dotychczas stanowił zagrożenie dla innych gatunków, stał się zagrożeniem dla samego siebie” ­‑ mówił – „Paradoksem jest domaganie się od istoty społecznej dystansowania się od innych istot społecznych, czyli czynienie z niej istoty aspołecznej”. Prof. Kuligowski wspomniał też o „epidemii samotności” jako jednym z głównych skutków pandemii, a także rosnącym znaczeniu technologii – „nowego centrum bezdotykowej cywilizacji”.

Kolejny mówca, prof. Piotr Gutowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zawodowo zajmujący się nowożytną i współczesną filozofią, postanowił rozszerzyć termin „relacji” znajdujący się w tytule debaty na relacje między różnymi społecznościami oraz instytucjami w ramach uniwersytetu. Jako najważniejszy skutek pandemii wskazał problemy finansowe uczelni, który doprowadziły, z powodu cięcia kosztów, do rosnących antagonizmów między m.in. pracownikami naukowymi i dydaktycznymi a wyższą kadrą zarządzającą uniwersytetem, starą a młodą kadrą naukową, naukami humanistycznymi a ścisłymi.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl.

tekst: Magdalena Ziółek

fot. Adrian Wykrota