Biografie trzech Rektorów na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Promocja biografii trzech rektorów Uniwersytetu Poznańskiego opublikowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM miała miejsce w Collegium Minus. Autorzy opowiadali o pracy nad książkami oraz życiu wybitnych naukowców.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, którego rektorami było trzech wybitnych badaczy: Stanisław Runge, Stefan Błachowski i Jerzy Suszko. Ich biografie wydano w serii „Biografie rektorów UAM” zainicjowanej przez rektora prof. Bronisława Marciniaka oraz redaktorów naukowych prof. Przemysława Hausera i prof. Tomasza Schramma. Do tej pory ukazało się sześć tomów.

- Cieszę się, że w roku jubileuszowym możemy czytelnikom oddać trzy kolejne tomy, przy pomocy których odkrywamy przeszłość wspaniałych ludzi tworzących podwaliny tego, z czego dziś korzystamy. Przy okazji poznajemy historię uniwersytetu, jest to ważne, choćby do tego, by odpowiednio projektować przyszłość – powiedział Prorektor ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas.

- Nie zawsze doceniano sprawy, które wnosi nasza seria – tłumaczył redaktor prof. Przemysław Hauser. - Do takich wątków należą elementy biografii uczonych. Dzięki nim uzyskujemy obraz zachowań tych z naszych poprzedników, którzy nie tylko uprawiali naukę, i to w znakomity sposób oraz zapisali się na stałe w polskiej nauce, ale także kierowali uniwersytetem jako całością w czasach różnych, niekiedy dramatycznych. Musieli podejmować trudne decyzje przeżywając rozterki. W biografiach jest też masa barwy – widać tych ludzi. Lektura wciąga, czasem nie da się od niej oderwać.

Tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Jagoda Haloszka