Data publikacji w serwisie:

Bo liczy się tylko dobra nauka

DNA

To odkrycie jest owocem współpracy i wzajemnego zaufania. Gdybyśmy ze sobą rywalizowali, zapewne nie osiągnęlibyśmy  sukcesu – mówi prof. Zofia Szweykowska-Kulińska, która od lat – wspólnie z prof. Arturem Jarmołowskim – kieruje grupą badawczą w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii UAM.

We wrześniu tego roku w  czasopiśmie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (w skrócie PNAS) ukazała się praca, która tłumaczy, jak drobna modyfikacja jednego nukleotydu może wpływać na biogenezę małych cząsteczek RNA odgrywających kluczową rolę w regulacji ekspresji genów nie tylko u roślin, ale również u zwierząt i człowieka. Publikacja stanowi podsumowanie ponad pięcioletniego okresu wytężonej pracy kilku grup badawczych. Przewodziła im para naukowców z Wydziału Biologii UAM: prof. Zofia Szweykowska- Kulińska i prof. Artur Jarmołowski.

Jak z każdym odkryciem naukowym, tak i z tym wiąże się pewna historia. Składa się na nią jedno spotkanie, w którym udział wzięło pięcioro naukowców pracujących w różnych częściach świata. Ich badania, jak kawałki puzzli, złożyły się na obraz zjawiska, które dotychczas nie zostało naukowo opisane. Dwa lata temu na zjeździe Polskiego Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej Roślin w Toruniu para poznańskich naukowców wysłuchała wykładu prof. Briana D. Gregory’ego z Uniwersytetu w Pensylwanii. Prezentował on wyniki badań nad tym  samym enzymem, nad którym pracowano w poznańskim laboratorium kierowanym przez prof. Zofię Szweykowską-Kulińską i prof. Artura Jarmołowskiego. Prezentacja amerykańskiego naukowca na tyle zainteresowała parę poznańskich uczonych, że postanowili przedyskutować z nim swoje wyniki. To właśnie spotkanie w kuluarach – przy butelce dobrego wina – sprawiło, że udało się wyjść z  impasu, w którym dotychczas tkwiły badania. Na sukces publikacji wydanej w amerykańskim czasopiśmie PNAS złożyła się też współpraca z dr hab. Dariuszem Smolińskim z UMK, który dzięki wyrafinowanym technikom mikroskopowym zobrazował  reakcje zachodzące w komórce, a także współpraca i mutanty roślin skonstruowane przez prof. Ruperta G. Fraya z Uniwersytetu w Nottingham.

Cały artykuł dostępny na www.uniwersyteckie.pl

tekst: Magda Ziółek

fot. zdjęcie utworzone przez kjpargeter - pl.freepik.com