Data publikacji w serwisie:

BUP – Biblioteka Użyteczna i Profesjonalna

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu (BUP) jest jednostką ogólnouczelnianą UAM i pełni funkcję ogólnodostępnej biblioteki naukowej. Została zorganizowana w gmachu istniejącej od 1902 roku Kaiser Wilhelm Bibliothek i na podstawie jej księgozbioru, a uroczystego otwarcia dokonano 1 października 1919 roku. Tym samym od ponad 105 lat Biblioteka, od początku nazywana Uniwersytecką, pełni funkcję biblioteki uczelnianej, służąc najpierw Wszechnicy Piastowskiej, późniejszemu Uniwersytetowi Poznańskiemu, a od lat pięćdziesiątych XX wieku stanowiąc jednostkę organizacyjną UAM.

Misją BUP jest wspieranie procesów badawczych i dydaktycznych realizowanych w uczelni, co przekłada się na organizowanie warsztatu naukowo-dydaktycznego UAM poprzez gromadzenie, opracowanie, przechowywanie, ochronę i udostępnianie materiałów bibliotecznych. Biblioteka gromadzi i udostępnia zasoby tradycyjne, jak również pozyskuje elektroniczne źródła informacji i organizuje do nich dostęp – zarówno licencjonowany, jak i tzw. otwarty (open access). Oferuje wiele usług ułatwiających korzystanie z jej zasobów, a także udostępnia zbiory innych bibliotek krajowych i zagranicznych drogą wypożyczeń międzybibliotecznych.

Jako jednostka UAM, Biblioteka Uniwersytecka działa przede wszystkim na rzecz pracowników, doktorantów i studentów macierzystej uczelni. Jednakże przynależąc do Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych, udostępnia swoje zbiory również członkom społeczności innych poznańskich uczelni i instytucji naukowych. Ponadto od początku swojego istnienia BUP ma charakter publiczny – z jej zasobów, na określonych zasadach, mogą korzystać wszystkie zainteresowane osoby.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, będąc największą biblioteką naukową w Polsce północno-zachodniej, odgrywa istotną rolę w otoczeniu jako placówka nauki i kultury, instytucja ważna w regionie i kraju. To jedna z kilkunastu bibliotek z podlegającym szczególnej ochronie Narodowym Zasobem Bibliotecznym, w którego skład wchodzą unikatowe zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego. Dumą BUP są także bogate, budowane z pietyzmem i znawstwem, zbiory specjalne, których niektóre kolekcje należą nie tylko do narodowego, ale i europejskiego dziedzictwa. Od ponad 20 lat Biblioteka digitalizuje szczególnie wartościowe zasoby własne, udostępniając je w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, a od 2025 roku będzie to czynić na własnej platformie cyfrowej Mirabilium Collectio, budowanej ze środków pozyskanych w ramach programu regionalnego FEW 2021-2027.

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/ludzie-uam/bup-biblioteka-uzyteczna-i-profesjonalna

Tekst: Dr Małgorzata Dąbrowicz

Fot. Władysław Gardasz