Chcę pomagać innym

Marcelina Rosińska z Wydziału Prawa i Administracji UAM została nagrodzona w konkursie „25 przed 25”, organizowanym przez magazyn „Forbes” i warszawskie biuro McKinsey & Company. Znalazła się na liście najbardziej wpływowych młodych i ambitnych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. Z laureatką rozmawia Jagoda Haloszka.

Do młodych świat należy?

Tak, uważam, że to właśnie my musimy zmieniać otaczającą nasz rzeczywistość. My też możemy pomóc rówieśnikom borykającym się z problemami zdrowia psychicznego. Nasz projekt zrodził się dzięki temu, że wiedziałyśmy, przez co same w życiu przeszłyśmy i znałyśmy różne braki systemu opieki nad osobami przeżywającymi kłopoty psychiczne. Pokazałyśmy, w jaki sposób można zniwelować negatywne skutki funkcjonowania tego systemu.

Ze swoim projektem „Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego” wystartowałyście krótko przed pandemią. Czy na skutek pandemii wzrosła liczba waszych podopiecznych?

Wzrosła bardzo mocno, ponieważ wielu z nas, będąc zamkniętymi w domu, doświadcza coraz większych problemów. Bywa, że nasila się przemoc domowa, że młodzi tracą pracę. Takie osoby też otrzymują od nas pomoc.

Krótko mówiąc, w  waszym przypadku sprawdza się powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Jesteśmy dla każdego. Nie potrzeba medycznej diagnozy, aby się do nas zgłosić. Wystarczy stwierdzić, że potrzebuje się wsparcia przyjaciela/opiekuna, który jest odpowiednio wyszkolony do tego, aby rozmawiać. Nie stygmatyzujemy, tylko udzielamy wsparcia czy pomocy w różnych uczelnianych kwestiach.

Cały wywiad dostępny na Uniwersyteckie.pl.

fot. Bruno Rosiński