Data publikacji w serwisie:

DARIAH-PL. Cyfrowa rewolucja w humanistyce

W listopadzie podsumowano projekt rozwojowy DARIAH-PL w Wielkopolsce. Wyniki trwającego od trzech lat przedsięwzięcia przedstawili partnerzy z naszego regionu na dwudniowym seminarium „Sezon na humanistykę” w Collegium Minus.

Pierwszego dnia omówiono laboratoria powstałe w ramach infrastruktury cyfrowej Dariah.lab na UAM, Politechnice Poznańskiej, w Instytucie Badań Literackich PAN i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Drugiego dnia zebrani zwiedzili laboratoria i spotkali się z członkami zespołów projektowych.

Droga UAM do konsorcjum DARIAH-PL rozpoczęła się 10 lat temu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że konsorcjum to, w skład którego wchodzi 16 wiodących instytucji naukowych w Polsce, jest częścią europejskiej sieci DARIAH (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities).

Na seminarium rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska wspominała, że jeszcze jako dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej walczyła o to, by uniwersytet znalazł się w elitarnym gronie konsorcjantów, co wcale nie było prostym zadaniem.

– Wszystkie podjęte wysiłki więcej niż się opłaciły, ponieważ nasz uniwersytet obecnie zajmuje jedno z wiodących miejsc w zakresie humanistyki cyfrowej. Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy, i mam ogromną nadzieję, że nasz rozwój będzie dalej postępował. Życzę państwu, by ten projekt nadal rozwijał się w takim tempie i tak znakomicie – powiedziała pani rektor.

Rezultatem projektu jest wspomniana cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce (Dariah.lab), wpisana na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej w obszarze nauk społecznych i humanistycznych. Umożliwia ona pracę z materiałami multimedialnymi obejmującymi zasoby tekstowe, muzyczne, wizualne i przestrzenne (na przykład zabytki).

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/wydarzenia/dariah-pl-seminarium-sezon-na-humanistyke

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot.  Adrian Wykrota