Oddajemy w Państwa ręce czerwcowy numer Życia Uniwersyteckiego. Piszemy o m.in. uchwaleniu Strategii Uniwersytetu, europejskiej idei microcredentials oraz o nowym zjawisku - dynamicznym rozwoju podcastów, również tych związanych z naszą Uczelnią.
Senat przyjął jednogłośnie Strategię dla UAM na lata 2020-2030. – To jest prezent dla naszego Uniwersytetu w 102 rocznicę jego urodzin – mówiła, otwierając nadzwyczajne obrady Senatu, Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska.
Prorektor UAM prof. Rafał Witkowski przybliża ideę microcredentials związaną z wielkim projektem, który zaowocował powstaniem 41 konsorcjów tworzących tzw. uniwersytety europejskie. Jednym konsorcjów zbliżających się do połowy 3-letniej fazy pilotażowej jest EPICUR, do którego należy UAM.
Sukces podcastów, które przeżywają intensywny rozwój podczas pandemii wyjaśnia prof. UAM Szymon Ossowski z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. O podcastowym szaleństwie, ale również o radiu rozmawiamy z Małgorzatą Rybczyńską, rzecznikiem Rektorki UAM, która przez lata była związana z Radiem Merkury. Przedstawiamy podcasty tworzone przez pracowników, pracowniczki, studentów i studentki UAM: Antropofon (Instytut Antropologii i Etnologii), Naukową Dzielnicę (Biuro Prasowe), POP WMI (Wydział Matematyki i Informatyki), Dwukropek Badacz_ka (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), Globalną Wioskę (Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa) i projekt PIERwSI w DŁOŃ (Wydział Biologii).
Prof. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, który prowadzi Telefoniczną Poradnię Językową wyjaśnia, dlaczego lepiej mówić/pisać “na uniwersytecie” zamiast “w uniwersytecie”.
Iwona Kukowka, biolożka z Instytutu Nadnoteckiego w Pile i doktorantka na Wydziale Studiów Edukacyjnych dzieli się najnowszą wiedzą na temat niezwykłych przemian, jakie zachodzą w mózgach nastolatków. Naukowczyni tłumaczy, dlaczego czasem tak trudno jest porozumieć się z młodzieżą.
O czterech tomach “Historii Poznania” mówi ich twórca prof. Przemysław Matusik z Wydziału Historii. O życiu w spektrum autyzmu rozmawiamy z dr Anetą Wojciechowską z Wydziału Studiów Edukacyjnych,a o stereotypach polskości i polskiej rodziny z Anitą Brzyszcz z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa.
To tylko wybrane artykuły z najnowszego numeru Życia Uniwersyteckiego. Po więcej zapraszamy na stronę Uniwersyteckie.pl, gdzie znajdą Państwo czerwcowy numer w formie pliku pdf.