Data publikacji w serwisie:

Diamentowa Siódemka

Diamentowa siódemka

Podobnie, jak w zeszłym roku siedmioro wybitnych studentów z UAM zdobyło Diamentowe Granty w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spytaliśmy laureatów, na czym będą polegały ich badania.

Diamentowy Grant jest jednym z najbardziej prestiżowych programów dla młodych badaczy. Uczestniczący w nim studenci nie tylko otrzymują pieniądze na realizację własnych badań, dostają również szansę na przyśpieszenie kariery naukowej. W 8. edycji konkursu zespół ekspertów wyłonił 85 laureatów, między których rozdzielono 17 milionów złotych dofinansowania. Każdy z nich miał szansę zdobyć 220 tys. zł na projekty realizowane od 12 do 48 miesięcy.

W gronie wyróżnionych znaleźli się: Jakub Buda, Kinga Kułaga, Blanka Maria Borowiec z Wydziału Biologii, Rafał Świergiel z Wydziału Prawa i Administracji, Michał Wieczorkowski z Wydziału Nauk Społecznych, Adrian Walkowiak z Wydziału Chemii i Paulina Książek z Wydziału Historycznego.

Rafał Świergiel na co dzień jest studentem Wydziału Prawa i Administracji (Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne). Jest członkiem Senatu UAM. Przygotował również kilka artykułów naukowych – głównie z zakresu prawa konstytucyjnego oraz historii prawa. Wybór tematyki, jak podkreśla podyktowany jest szczególnymi okolicznościami - setną rocznicą odzyskania niepodległości.

- Doświadczenia Rzeczypospolitej w postaci odrodzenia się państwa polskiego po I wojnie światowej a później okresie transformacji na przełomie lat  80.  i  90. XX wieku miały bowiem szczególny wpływ na społeczeństwo i w konsekwencji na ukształtowanie się ustroju konstytucyjnego. Porównanie przemian mających miejsce w Polsce po 1918 r., a następnie po 1989 roku ma służyć próbie odpowiedzi na pytanie – czy konstytucja jako najwyższy akt prawny jest tym samym swego rodzaju wehikułem przemian? – tłumaczy student.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak, Jagoda Haloszka