Data publikacji w serwisie:

Sukces doktorantów z UAM w konkursie "Wielkopolska dla Planety 2030”

Nagrody marszałka dla doktorantów

Pięcioro doktorantów z UAM zostało nagrodzonych w konkursie „Wielkopolska dla Planety 2030”, którego organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Celem Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska dla Planety 2030” jest promowanie innowacyjnych firm i podkreślenie roli nauki we współpracy z biznesem w kontekście działań proklimatycznych. Nagrody w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach: „Nauka” oraz „Biznes”.

Kategoria „Nauka” adresowana jest do doktorów i doktorantów, których aktywność naukowa dotyczy zintegrowanych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i ochrony klimatu. Natomiast kategoria „Biznes” skierowana jest do regionalnych przedsiębiorstw, które stosują innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji dla Wielkopolski.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się pięcioro doktorantów z UAM:

Mgr inż. Mariusz Bąk

„Rozwój i funkcjonowanie torfowisk mszarnych na terenie plantacji sosny zwyczajnej w Europie Środkowo-Wschodniej”.

W pracy naukowej podjęto problem rozwoju i funkcjonowania torfowisk mszarnych na terenie plantacji sosny zwyczajnej w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazując drastyczne obniżanie się poziomu wód gruntowych oraz presji klimatycznej na ekosystemy leśne i podmokłe. Doktorant podjął też temat roli terenów rolnych w małych miastach, skupiając się na dynamicznym ubytku tych gruntów z przestrzeni małych miast powiatu poznańskiego.

Mgr Paulina Ratajczyk

„W poszukiwaniu wydajniejszych organicznych materiałów fotowoltaicznych - od modyfikacji chemicznych po wpływ warunków ekstremalnych”.

Ideą projektu jest poszukiwanie wydajniejszych, trwalszych i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, umożliwiających usprawnienie technologii fotowoltaicznych. Aby lepiej zrozumieć zależności między strukturą a właściwościami fizykochemicznymi materiałów fotowoltaicznych, należy zbadać wpływ temperatury i ciśnienia na związki wykorzystywane do pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego.

Mgr Michał Sulik

M. Sulik, D. Fontinha, D. Steverding, S. Sobczak, M. Antoszczak, M. Prudêncio, A. Huczyński, „Unexpected rearrangement of ivermectin in the synthesis of new derivatives with trypanocidal and antiplasmodial activities”.

Celem pracy było przeprowadzenie racjonalnych, chemicznych modyfikacji cząsteczki iwermektyny, które miały skutkować otrzymaniem pochodnych o wysokim indeksie terapeutycznym, a więc wysokiej aktywności przeciwpasożytniczej w połączeniu z wysoką selektywnością działania. Jako choroby modelowe wybrano malarię i trypanosomatozę afrykańską. Związki te mogą być rozważane jako potencjalni kandydaci na leki przeciwpasożytnicze stosowane w weterynarii.

Dr Łukasz Szał

„Kształtowanie zintegrowanego zarządzania jakością na szlakach turystycznych jako sieciowych produktach turystycznych”.

W rozprawie doktorskiej przedstawiono kompleksowe podejście do zintegrowanego zarządzania jakością na szlakach turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Szlaku Piastowskiego. Celem badawczym było dostarczenie nowej wiedzy na temat zróżnicowania szlaków turystycznych, sposobów ich zarządzania oraz oceny jakości usług turystycznych na szlaku.

Mgr Daria Wochal

„Torfowiska w Antropocenie - paleoekologiczne studium krytycznych zmian ekosystemów w ostatnim millennium”.

Celem pracy doktorskiej będzie paleoekologiczna rekonstrukcja rozwoju torfowisk zlokalizowanych na terenie Polski i Norwegii, by lepiej zrozumieć funkcjonowanie tych ekosystemów znajdujących się pod presją działalności człowieka i zmian klimatu. Badania będą realizowane na terenie Puszczy Noteckiej (Obszar Natura 2000 „Bagno Chlebowo”) oraz w Norwegii.

Serdecznie gratulujemy!

Fot. Freepik