Dr Ernestyna Skurjat-Kozek z medalem 100-lecia UP

Dr Ernestyna Skurjat-Kozek, redaktorka naczelna Pulsu Polonii i prezeska organizacji Kosciuszko Heritage, odebrała z rąk Prorektora UAM prof. Tadeusza Wallasa Medal 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Dr Ernestyna Skurjat-Kozek na co dzień mieszka w Australii, gdzie jest redaktorką naczelną Pulsu Polonii i prezeską organizacji "Kosciuszko Heritage". W latach 1963-1968 studiowała filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już wtedy zaczęła odnosić pierwsze dziennikarskie sukcesy.

- Od pierwszego roku studiów publikowałam artykuły w szczecińskim "Siódmym Dniu Tygodnia" i poznańskim "Głosie Wielkopolskim". Pierwsze artykuły dotyczyły moich "sąsiadów" - Joannie Kulmowej ze Strumian, która była poetką oraz o Weronice i Grzegorzu Dowlasz, którzy prowadzili pierwszy w Polsce Rodzinny Dom Dziecka w Klęskowie. Opisywałam również kulturę życia studenckiego na czele z legendarnym później Teatrem "Ósmym Dniem Tygodnia". Jednym z najwspanialszych wykładowców był prof. Jerzy Ziomek - wspomina dr Ernestyna Skurjat-Kozek.

Laureatka Medalu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego obroniła pracę magisterką na naszym Uniwersytecie  w kwietniu w 1968 r. Później, choć marzyła o Akademii Filmowej, los sprawił, że podjęła studia podyplomowe w Studium Afrykanistycznym na Uniwersytecie Warszawskim. Tam również obroniła pracę doktorską na temat powieściopisarstwa nigeryjskiego. W październiku w 1981 r. wyjechała do miasta Enugu w Nigerii Wschodniej, gdzie w stacji telewizyjnej Anambra State TV Channel 50, podjęła posadę Chief News Analyst.

Cały artykuł jest dostępny na Uniwersyteckie.pl

fot. Jagoda Haloszka