Data publikacji w serwisie:

Dr Paweł Michał Owsianny. Na studia zapraszamy...po 16-tej

Paweł Owsianny

Studia po 16-tej to nowy pomysł Nadnoteckiego Instytutu UAM. Propozycja skierowana nie tylko do osób pracujących spotkała się z dużym zainteresowaniem, nie tylko w Pile. O pomyśle z zastępcą dyrektora NI UAM dr Pawłem Michałem Owsiannym rozmawia Krzysztof Smura.

Skąd przyszła inspiracja?

Najkrócej rzecz ujmując: z życia. Prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś, kto chciał studiować, a kogo życie potoczyło się zupełnie inaczej. Ilu ludzi, tyle historii: od osób, które zaraz po liceum musiały iść do pracy, bo były w trudnej sytuacji finansowej, przez takie, które w młodym wieku założyły rodziny – i tu obok wątku finansowego pojawia się wątek niedoboru czasu, bo wiemy, że projekt „dzieci” jest czasochłonny, po osoby, które być może kiedyś źle wybrały kierunek i przerwały studia. Życie pisze naprawdę różne scenariusze, a my te scenariusze chcemy doprowadzić do szczęśliwego finału w postaci wykształcenia, wiedzy, umiejętności, doświadczenia i sieci kontaktów. Chcemy, żeby to wszystko było bazą do realnej zmiany sytuacji zawodowej naszych „Studentów po 16tej”, a co za tym idzie – także poprawy statusu społecznego i materialnego. Tym samym proponujemy bezpłatne studia stacjonarne o dostosowanej do życia organizacji zajęć!

Czy były robione badania dotyczące zainteresowania pomysłem czy to raczej działanie spontaniczne?

Realizacja pomysłu wynika z nagminnego zainteresowania przede wszystkim studiami informatycznymi w trybie studiów niestacjonarnych, co jest trudne do zrealizowania w Pile. Nie prowadzimy badań rynku zlecanych podmiotom zewnętrznym, ale taką analizę prowadziło miasto – choćby w zakresie czynników ograniczających rozwój firm, które tu istnieją i chcą się tu lokować. Z tych analiz wynika między innymi brak specjalistów branży IT. Natomiast zmiany w środowisku pokazują, że potrzeba specjalistów od gospodarki wodnej rosnąć będzie z roku na rok.

Cały wywiad dostępny na Uniwersyteckie.pl