Dyplom online dla Małgosi

Egzaminy dyplomowe online trwają. Wśród tegorocznych zdających znalazła się Małgorzata Stopyra, absolwentka filologii germańskiej prowadzonej na Wydziale Neofilologii. Promotorem pracy magisterskiej była prorektorka kierująca Szkołą Nauk Humanistycznych, prof. Beata Mikołajczyk.

Gosiu na początku chciałabym tobie pogratulować zdanego egzaminu dyplomowego online. To pierwszy na twoim Wydziale w taki sposób zdany egzamin. Opowiesz nam o nim?

Kilka dni przed samą obroną utworzono „spotkanie” w kalendarzu w usłudze Microsoft Teams. Egzamin zaplanowano na 27.04.2020 na godzinę 17:00. Była to forma wideokonferencji. Egzamin składał się z trzech pytań. Panowała miła atmosfera, Komisja uśmiechnięta i życzliwa, dzięki czemu nerwy zeszły na drugi plan. Po części merytorycznej z egzaminu poinformowano mnie, że Szanowna Komisja podejmie decyzję. Trwało to kilka minut, a po ponownym połączeniu wideo ogłoszono, iż zdałam.

Twój temat pracy to homofobia jako temat tabu. Dlaczego akurat on?

Dokładnie, temat mojej pracy magisterskiej to „Czy homofobia jest tematem tabu? Analiza lingwistyczna na podstawie wypowiedzi niemieckich i polskich polityków”. Brak tolerancji i rosnąca wrogość w społeczeństwie wobec homoseksualistów w Polsce stały się główną inspiracją do napisania pracy magisterskiej.

Twoim zdaniem bardziej w Polsce czy w Niemczech homofobia jest tematem tabu?

Myślę, że w Polsce. Polscy politycy, których wypowiedzi zawarłam w mojej pracy magisterskiej, uważają homoseksualizm m.in. za chorobę i wstęp do pedofilii. Pojęcia takie jak „choroba” i „pedofilia” nie maja żadnego homofobicznego podłoża, gdyż ich definicja słownikowa nie odnosi się do homoseksualizmu.

A teraz zasłużone wakacje?

Trudno coś planować w dobie epidemii, ale wiem jedno - z pewnością się wyśpię.

Tekst: Jagoda Haloszka

Fot. Prof. Beata Mikołajczyk