W Collegium Chemicum i Collegium Historicum odbywa się Dzień Kandydata UAM 2019. To druga edycja spotkania z młodzieżą, której celem jest przedstawienie aktualnej oferty Uniwersytetu. Na obu wydziałach zgromadziły się setki młodych ludzi.
Podobne wydarzenia od lat odbywają się m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzień Kandydata UAM 2019 po raz drugi zagościł na naszej uczelni.
- Zawsze uczestniczyliśmy w targach edukacyjnych, ale swojej imprezy dla kandydatów nie mieliśmy nigdy - mówi pomysłodawczyni i organizatorka, Marta Gruszczyńska z Biura Prasowego (Centrum Marketingu UAM). - Stąd pojawiła się koncepcja spotkania całego Uniwersytetu w jednym czasie i miejscu, tak żeby kandydat mógł zobaczyć pełne spektrum możliwości, jakie daje studiowanie na UAM.
W tym roku wydziały, których jest o 7 więcej niż rok temu rozstawiły stoiska w dwóch budynkach na Kampusie Morasko. Zaprezentowały się również m.in. jednostki zamiejscowe, Biblioteka Uniwersytecka, program Best Student, studio Lego Education czy Parlament Samorządu Studenckiego.Organizatorzy zapewnili więcej aktywności, a także coś nowego czyli warsztaty dla nauczycieli prowadzone przez dr Maję Porzucek-Miśkiewicz z Wydziału Studiów Edukacyjnych dotyczące odkrywania i rozwijania talentów uczennic i uczniów.
- Najbardziej podobają i sprawdzają się wykłady i pokazy czyli to, czego można posłuchać, dotknąć, zobaczyć, powąchać. To interesuje przyszłych studentów i takich rzeczy będziemy jeszcze więcej robić w przyszłym roku - informuje Marta Gruszczyńska.
Strajk włoski nie przeszkodził nauczycielom i uczniom w dotarciu na Dzień Kandydata UAM 2019. Pojawiły się zorganizowane grupy z Poznania, całej Wielkopolski, a prawdopodobnie również z województwa lubuskiego i zachodnio-pomorskiego.
Cześć z przyszłorocznych maturzystów i maturzystek już wie, w jakim kierunku chce się kształcić. Paulina Konwerska z Technikum Hotelarskiego w Kutnie marzy o karierze w administracji lub instytucjach publicznych, dlatego zainteresowała się zarządzaniem państwem na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
- Myślę, że to solidny kierunek, który pomoże mi osiągnąć cel, jakim jest znalezienie wymarzonej pracy.
Koleżankę Pauliny z klasy, Agatę Gierańczyk bardziej, jak się wyraziła, ciągną nauki ścisłe. Myśli o architekturze:
- Dlatego celuję w politechnikę, ale rozważam też planowanie przestrzenne. Licealistka nie wiedziała, że na UAM jest wydział, na którym mogłaby się uczyć czyli niedawno powstały Wydział Geografii Ekonomiczno-Społecznej i Gospodarki Przestrzennej.
Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl
tekst: Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Adrian Wykrota