W zdrowym ciele, zdrowy duch

Dzień Sportu UAM wrócił do formy stacjonarnej! 11 maja na Kampusie Morasko, studenci i pracownicy UAM rywalizowali i  współuczestniczyli w wielu dyscyplinach sportowych. W maratonie jogi wzięła udział także rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

Kilka tysięcy studentów i pracowników uczestniczyło w Dniu Sportu UAM. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wydarzenie to jest organizowane od ponad 70 lat. Wszystko zaczęło się w latach 50. Od tego czasu studenci i studentki kultywują tradycję, promują aktywność fizyczną i tworzą sport na Uniwersytecie.

W tym roku akademickim w zmaganiach międzywydziałowych wzięło udział ponad 3,5 tysiąca studentów z 15 wydziałów, również studenci pochodzący z całego świata. Ten innowacyjny projekt w skali kraju polega na rywalizacji na wielu sportowych arenach. Turniej, w którym bierze udział coraz więcej pracowników UAM, w tym dziekani prorektorzy, jest koordynowany przez kilkudziesięciu pracowników Studia Wychowania Fizycznego i Sportu. Podczas Dnia Sportu zawodnicy i zawodniczki kilku dyscyplin rozegrali finały, które wyłonili zwycięzców całorocznej rywalizacji.

Rektor prof. Bogumiła Kaniewska otwierając imprezę podkreśliła, że Dzień Sportu 2022 jest wyjątkowy:

- Chyba wszyscy się cieszymy, że możemy się spotkać i że przestały obowiązywać ograniczenia pandemiczne. Bardzo się cieszę, że Dzień Sportu tak wielu nas gromadzi - studentów, doktorantów, pracowników. Przyjechało kilku dziekanów, w tym jeden na rowerze.

Na scenie w układzie gimnastyki artystycznej wystąpiła Patrycja Niewiedział, studentka na kierunku biologia i zdrowie człowieka, zawodniczka sekcji aerobiku sportowego. Jej układowi towarzyszyła muzyka - na saksofonie zagrał uznany instrumentalista Jan Adamczewski.

A potem zaczęły się rozgrywki: mecz rugby – UAM Posnania, drużyna męska kontra damska. To nie jedyna atrakcja – studenci wzięli udział w maratonach: fitnessu, stepu, spinningu oraz jogi. Nie zabrakło rozgrywek w boccię, siatkówkę plażową, czy piłkę nożną. Coś dla siebie znaleźli także fani tenisa czy wiosłowania. Nie zabrakło emocji dla fanów e-sportu czy jiu-jitsu.

Wieczorem prorektor prof. Zbyszko Melosik wręczył puchary zwycięzcom.

Zobacz galerię zdjęć  Adriana Wykroty na Uniwersyteckie.pl.