Data publikacji w serwisie:

Ekspozycja UAM na Plant Biology Europe 2021

Wystawa „Capture the Future(s): OUR BIO-TECH PLANET. The Routes to Roots Networks and Beyond”, która łączy świat sztuki, nauki i technologii rozpoczęła międzynarodową konferencją Plant Biology Europe 2021.

Ekspozycja jest efektem współpracy Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Pracownią Projektów i Badań Transdyscyplinarnych Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wystawa jest związana z międzynarodową konferencją Plant Biology Europe 2021, organizowaną wspólnie przez European Plant Science Organization i Federation of European Plant Biology Societies.

Wystawa łączy świat sztuki, nauki i technologii, prezentując prace artystyczne powstałe z inspiracji odkryciami naukowymi oraz projekty realizowane we współpracy z naukowcami w obszarze nauk przyrodniczych i biotechnologii.

- W obliczu zagrożeń i wyzwań epoki antropocenu sięgamy do korzeni – nie tylko metaforycznych, ale do niezwykle skutecznych i trwałych podziemnych sieci komunikacyjnych roślin, które ewoluowały przez miliony lat. Jak możemy wykorzystać mądrość natury do poprawy jakości życia i mądrze kierować się w stronę tego, kim chcemy się stać, w kierunku świata, w którym chcemy żyć? - pytają organizatorzy wydarzenia.

Jak mówi kurator wystawy, Karolina Wlazło-Malinowska: - Rozumienie świata jako wieloaspektowego, zróżnicowanego środowiska znalazło odzwierciedlenie w koncepcji interfejsu wystawy jako niehierarchicznego, rozbudowanego korzenia. Trójwymiarowa forma wprowadza w świat wzajemnych powiązań i kreatywności obejmującej badania naukowe, praktykę artystyczną i postęp technologiczny. Wchodząc na stronę internetową wystawy, widz trafia do przypominającego korzenie labiryntu i, podróżując po nim, poznaje kolejne prace - wyjaśnia kuratorka.

Wystawa jest rezultatem interdyscyplinarnego projektu Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów, który zrodził się dwa lata temu ze współpracy między Pracownią Projektów i Badań Transdyscyplinarnych Uniwersytetu Artystycznego UAP i Wydziałem Biologii UAM. Koncepcja wystawy poszerzona została o prace artystów-rezydentów Art & Science Node w europejskim projekcie CHIC Innovation Consortium, w ramach Horyzont 2020 Research & Innovation Program.

Organizatorem wystawy jest fundacja Art & Science Synergy Foundation/ Art & Science Node (https://artscience-node.com/), której celem jest rozwój współpracy między środowiskami artystycznymi, naukowymi i technologicznymi.

27 czerwca w wernisażu wziął udział prorektor UAM, prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek i prof. Joanna Hoffmann z UAP.

Eskpozycja jest dostępna pod adresem: https://www.ourbiotechplanet.artscience-node.com/