Data publikacji w serwisie:

EPICUR - europejska jakość w Poznaniu

Dziewięć uniwersytetów, siedem krajów, trzy lata działalności i dziesiątki projektów - oto działalność konsorcjum EPICUR, który w tym roku otrzymało finansowanie na kolejną fazę projektu (www.epicur.education/pl).

A wszystko zaczęło się od pewnego wystąpienia: 26 września 2017 roku Emanuel Macron wygłosił przemówienie na paryskiej Sorbonie, w którym zaapelował o zawiązanie federacji tworzących „uniwersytety europejskie”. Miały one być jednym z filarów wciąż jednoczącej się Europy. Ten apel został bardzo pozytywnie przyjęty przez wszystkie państwa członkowie Unii Europejskiej, albowiem w swoich ideach wykraczał daleko poza bieżącą politykę. Wkrótce Komisja Europejska przygotowała założenia konkurs, a niecałe dwa lata później, w lutym 2019 roku UAM wraz z uniwersytetami ze Strasbourga, Freiburga, Karlsruhe, Miluzy, Amsterdamu, Salonik i Wiednia złożył wniosek o utworzenie konsorcjum, które przyjęło nazwę EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions). Latem 2019 r. ogłoszone zostały wyniki, a wśród laureatów znalazło się nasze konsorcjum. Oficjalne rozpoczęcie działalności zostało zorganizowane w Brukseli w listopadzie 2019 r., dokąd przybyli przedstawiciele wszystkich zwycięskich uczelni. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że wszystkie pierwotne założenia i plany działania będą wkrótce zmienione przez skutki pandemii, która dosięgnie nie tylko europejskie państwa. W tych skomplikowanych warunkach jesienią 2020 roku wystartowały pierwsze zajęcia przeprowadzone na nowo powstałej platformie cyfrowej, która połączyła osiem (jakże różnych) uniwersytetów, do których rok później dołączył duński Uniwersytet z Odensee, będący od października 2022 roku oficjalnie członkiem konsorcjum.

Jakie trudności stały przed twórcami projektu? W jednym z wywiadów dla „Życia Uniwersyteckiego”, wspominałem, że przede wszystkim była to „synchronizacja dydaktycznej aktywności uczelni i wypracowanie skutecznych i sprawdzonych form wspólnego prowadzenia zajęć”. Trudno się dziwić - wszak konsorcjum zrzesza obecnie dziewięć uniwersytetów z siedmiu krajów, a w każdym z nich obowiązuje inny kalendarz roku akademickiego, inne przepisy regulujące wymogi prowadzenia zajęć dydaktycznych, a narodowe agencje finansują zazwyczaj tylko lokalne instytucje naukowe. Stąd też jednym z flagowych osiągnięć pilotażowej fazy projektu jest wirtualny kampus (Inter-University Campus), który umożliwił prowadzenie zajęć i niejako „zespolił” uniwersyteckie plenery, oferujący informacje o ofercie dydaktycznej, a także narzędzia pozwalające przeprowadzić i nadzorować zajęcia.

Cały artykuł na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/epicur-europejska-jakosc-w-poznaniu

Tekst: Prof. Rafał Witkowski