Data publikacji w serwisie:

EPICUR. Inauguracja w Sali Senatu

Na każdym wydziale UAM powołany zostanie koordynator do spraw współpracy z EPICUR-em. Każdy z wydziałów ma też przedstawić listę wspólnych przedsięwzięć jakie realizuje z jednostkami wchodzącymi w skład konsorcjum. W Sali Senatu UAM odbyła się uroczysta inauguracja i przedstawiono nie tylko drogę do sukcesu, ale przede wszystkim zadania jakie nas czekają w najbliższych trzech latach. EPICUR już działa.

Przypomnijmy, że 7 listopada w Brukseli odbyła się inauguracja konsorcjum EPICUR, w skład którego wchodzą uczelnie z Polski, Francji, Niemiec, Austrii, Holandii i Grecji. Tym samym rozpoczął się program pilotażowy, który potrwa trzy lata. W inauguracji wzięła udział delegacja UAM z Rektorem Andrzejem Lesickim na czele.

Prorektor Bogumiła Kaniewska w trakcie wtorkowej inauguracji zauważyła że projekt nie jest projektem trzyletnim. – Przez trzy lata mamy stworzyć strukturę, która będzie nadawała rytm dalszemu kształceniu, ale także badaniom – mówiła. – Pieniądze, które dostaniemy będą przeznaczone na zbudowanie struktury, ale też przemodelowanie naszego myślenia o przyszłości. Trzeba to zrobić bo EPICUR to ponad 300 tysięcy studentów, ponad 21 tysięcy pracowników naukowych, 118 wydziałów i 156 instytutów badawczych. Miasto Poznań obiecało nas wspomóc i zostało członkiem projektu. Podobnie jak Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. To dla nas bardzo ważni partnerzy.

Profesor Kaniewska stwierdziła, że budżet nie jest zbyt duży. To pięć milionów euro na cały projekt. Na całe konsorcjum. Trzeba jednak pamiętać o tym, że uniwersytety w ramach konsorcjum będą miały dostęp do zamkniętego pakietu konkursów, w których UAM będzie startował aplikując o kolejne środki.

Cały artykuł dostępny na Uniwersyteckie.pl

tekst: Krzysztof Smura

fot.: Przemysław Stanula